Dobrý den,
za kalcifikaci v srdíčku plodu nemůžete, neovlivníte její výskyt ničím. není sama o sobě vrozenou vadou, nevadí plodu a nemá vliv na jeho srdeční funkci. Je o něco častější u plodů s Downovým syndromem, ale zvyšuje jeho riziko pouze v kombinaci s dalšími anomáliemi plodu či znaky Downova syndromu. Pokud bude dobrý výsledek kvalitního genetického ultrazvuku včetně fetální echokardiografie (vyšetření srdce plodu), zůstává být riziko Downova sydromu stejně nízké, jako bylo u předchozího screeningu rizika tohoto syndromu v prvním či druhém trimestru. Chybění jedné pupečníkové cévy zvyšuje riziko vad ledvin, srdce a chromozomálních vad, ale spíše než Downova syndromu jiných vad chromozómů. Také o něco zvyšuje riziko pozdější stagnace růstu plodu, ale ne zásadně. Potřeba je pouze opět detailné genetický UZ s vyšetřením srdce plodu. Následně kotroly růstu plodu ve 26., 30.a 34. týdnu. Variantou je v tomto případě amniocentéza s vyšetřením chromozomů plodu, nicméně je spojena s 1% rizikem potratu a pokud bylo riziko při screeningu Downova syndromu nízké a bude dobrý výsledek konsiliárního vyšetření, její riziko bude mnohem vyšší než postižení plodu. Neznám ale Vaše výsledky a nevidím Váš plod, takže blíže se nemohu vujádřit.
Pokud budou výsledky konsiliárního UZ dobré (řečeno na dálku), není se čeho bát. Hodně těhotenství s s těmito nálezy končí dobře, porodem zdravého miminka, spíše většina.
Žádejte vysvětlení nálezu od oš. lékaře, na dálku se UZ nálezy diskutují pouze zprostředkovaně, při vyšetření je nález a jeho význam jasnější.
S pozdravem
Veronika Frisová, MUDr
Profema- centrum fetální medicíny