Embryotransfer: Vše, co jste o asistované reprodukci nevěděli

Autor:

Embryotransfer je krátký, většinou bezbolestný zákrok, při kterém dochází k zavedení perspektivního embrya tenkou kanylou přes děložní hrdlo do dělohy. Po transferu embrya si pacientka krátce odpočine a vstřebá tento silný zážitek při relaxační hudbě a následně může být propuštěna domů.

Obr.Embryotransfer

Kolik embryí lze při jednom transferu zavést?

Při embryotransferu je vhodné zavádět jen jedno embryo. Pravděpodobnost otěhotnění se nezvyšuje s vyšším počtem embryí zavedených najednou při jednom transferu, naopak pouze nesrovnatelně zvyšuje podíl vícečetných těhotenství. Vícečetná těhotenství bývají často riziková. Dvojčata se mohou narodit i o 6-8 týdnů dříve, mají tedy velice nízkou porodní hmotnost a často ještě nemají dovyvinuty všechny orgány. Mohou mít problémy například se zrakem nebo dýcháním.

Proč je vhodné provádět prodlouženou kultivaci embryí?

Dříve se embrya do dělohy zaváděla již po 48 hodinách kultivace. V této fází není však ještě možné oddělit embrya s omezenou schopností se vyvíjet a vybrat ta nejkvalitnější embrya k transferu. Stejně jako se v přirozeném cyklu dostává embryo do děložní dutiny nejdříve 5. den vývoje (ve stádiu blastocysty), tak i v procesu umělého oplodnění by tomu nemělo být jinak.

Jednoduše se zjistilo, že pokud se o embrya déle embryologové starají v laboratoři, zvyšuje se pravděpodobnost výběru kvalitního embrya pro transfer a tím i úspěšné implantace.

Čerstvý transfer nebo kryoembryotransfer (KET) embryí?

Posledním a nejdůležitějším krokem umělého oplodnění je vložení embrya do dělohy – tzv. embryotransfer. Nejpříhodnější stádium embrya pro transfer je 5. až 6. den od oplození vajíček spermiemi. V tento den je možné buďto embryo zavést do dělohy – tzv. čerstvý transfer, anebo embrya zamrazit a zavést je do dělohy až v dalším cyklu – tzv. kryoembryotransfer. Zavedení embrya později než 6. den od oplození není možné, protože děložní sliznice již není schopna embryo přijmout.

V dnešní době je stále častěji preferován tzv. kryoembryotransfer (KET). Úspěšnost kryoembryotransferu bývá vyšší než u čerstvého transferu, a to zejména z toho důvodu, že zamražení embryí můžeme považovat za určitou formu selekce vhodného a kvalitního embrya.

K vyšší úspěšnosti přispívá i časové odložení transferu do následujících přirozených cyklů ženy, které již nejsou zatíženy hormonální stimulací. KET je jedinou možností, pokud využíváme preimplantačního vyšetření embryí – PGD či PGS, a to z časových důvodů. A taktéž využíváme KET při transferu nadbytečných embryí, která lze pro budoucí použití uchovávat i několik desítek let.

Aktualizováno: 16.3.2018