Je mi 40 a toužím po miminku. Jaké jsou moje šance na otěhotnění?

Autor:

Ne každá žena najde zavčas svého „prince na bílém koni“, ne každé ženě „tikají“ biologické hodiny už ve dvaceti nebo ve třiceti, ne každá žena dokáže skloubit svůj „dokonalý“ život s rolí matky. Jaké jsou možnosti, pokud se rozhodnete pro dítě „po čtyřicítce“?

tehotenstvi repromeda

Počet a kvalita vajíček se zvyšujícím se věkem ženy klesá

V době, kdy vás vaše maminka nosila pod srdcem, se začaly vytvářet i vaše vaječníky. Při narození pak každý vaječník obsahuje 700 tisíc až 2 miliony nezralých vajíček. Když dívka přichází do puberty, jejich počet se sníží a během reprodukčního života ženy jich uzraje jen 350–400. Počet i kvalita vajíček tedy se zvyšujícím se věkem přirozeně klesá – ztráta ovariální rezervy, nejvíce patrné je to po 35. roku ženy.

Pokud chcete vědět, jak na tom jste se zásobou vajíček právě vy, objednejte se na vyšetření. Existují různé druhy vyšetření a testů, jedním z nich je například Femme test, který vám mimo jiné dokáže stanovit hladinu Antimülleriánského hormonu (AMH), který informuje o zásobě vajíček.

Mohu tedy „po čtyřicítce“ otěhotnět přirozenou cestou?

Ženy „po čtyřicítce“ se mohou snažit otěhotnět přirozenou cestou, šance na otěhotnění je však méně než 5 % v jednom cyklu. Od třiatřiceti let se u ženy zvyšuje riziko vrozených vad. Po třicátém sedmém roce je geneticky kvalitní jen každé sedmé až osmé vajíčko, po čtyřicátém roce je zapotřebí jedenáct až dvanáct vajíček na to, aby vzniklo jedno kvalitní embryo.

Některá žena má to štěstí, a to jediné vajíčko, je zrovna „to pravé“. Jiné to bohužel „nevyjde“, vždy však existují i další možnosti, jako třeba darovaná vajíčka.

Pokud chcete o zdraví vašeho budoucího miminko vědět více, a to ještě před otěhotněním, je lepší si embrya nechat předem vyšetřit. Co to pro vás znamená? V prvním kroku jsou vám odebrána vajíčka, která jsou oplozena partnerovými spermiemi. Vzniklá embrya se 5-6 dní kultivují a následně se vyšetří pomocí preimplantačního genetického testování. K transferu do dělohy je vybráno to nejlepší embryo. Pokud je perspektivních embryí více, zamrazí se a mohou se použít v případě, že se to první neuchytí nebo v budoucnu, pokud budete chtít další miminko.

Když půjdu na umělé oplodnění, kolik to bude stát?

Každý pár má nárok na spoluúčast ze zdravotní pojišťovny u 4 IVF cyklů, žena však nesmí být starší 39 let. Ženy nad 39 let (max. však do 49 let) mohou IVF samozřejmě také podstoupit, veškeré náklady si však hradí samy. Částka za podstoupený IVF cyklus se u samoplátců pohybuje většinou v řádech desetitisíců až statisíců. Finální výše záleží na zvolených metodách. 

Existuje nějaký způsob, jak si zachovat plodnost i ve vyšším věku?

Žena je nejplodnější mezi 20.-30. rokem života. Existuje však způsob, jak si zachovat „vitalitu vajíček“ třeba i po 35. roce věku, kdy plodnost ženy začíná prudce klesat.

Toto řešení se nazývá Social freezingSocial freezing představuje metodu, při které dojde k odebrání kvalitních pohlavních buněk (vajíček či spermií) a jejich následnému zamrazení „na později“. Takto zmrazené pohlavní buňky je možné uchovávat i několik desítek let, následně se dají velice jednoduše rozmrazit a použít.

Tento program je určen právě pro ženy a muže odkládající rodičovství. Poslouží vám také v případě hrozící ztráty plodnosti z důvodu práce v rizikovém prostředí (práce s chemikáliemi, aj.), úrazunemoci nebo provozování rizikového sportu.

Tato metoda je rovněž doporučována jakopreventivní opatření klientkám, kterým hrozí selhání funkce vaječníků. Nebo také klientům, kteří mají před sebou náročnou onkologickou léčbu.

Aktualizováno: 2.10.2020