Vznik bakteriální vaginózy
U ženy v reprodukčním věku jsou jeho přirozenou součástí mikroorganismy. Jedná se zejména o Lactobacila, který svým metabolismem udržuje v pochvě kyselé prostředí. V malém množství jsou přítomny i další bakterie. Pokud dojde k průniku jiných bakterií, kvasinek nebo častěji (až v 70%) k přemnožení bakterií, které se v pochvě přirozene vyskytují, vzniká nerovnováha a projeví se výtokem.
Odhalení původce
Za nejčastějšího původce výtoku se často mylně považují jednobuněčné houby kvasinky. Bakteriální vaginóza s 50% nad kvasinkami vede. Typicky se projevuje nepříjemným zápachem, dyskomfortem a řídkým našedlým výtokem. Při bakteriální vaginóze se kyselost poševního sekretu zvyšuje, v mikroskopu vidíme tak zvané klíčové buňky, přidáním hydroxidu draselného zintenzivníme rybí zápach fluoru a rozpustíme všechny přítomné buňky. Při případné kultivaci, která však nemá žádný přínos, je nejčastěji zaznamenáno přemnožení bakterie Gardnerella vaginalis a dalších anaerobních bakterií.
Léčba bakteriální vaginózy
Zejména v těhotenství je léčba nezbytná, úrotože bakteriální vaginóza je prokazatelně spojena s rizikem předčasného porodu se všemi jeho důsledky. Nicméně vzhledem ke klinickým příznakům, je léčba vhodná ve všech případech. Standardní léčba je založena na vaginální aplikaciimidazolových preparátů nebo clindamicinu. Po ní by měla následovat obnova poševního prostředí probiotiky či prebiotiky. V publikované studii léčby bakteriální vaginózy gynekolog marně hledá svá oblíbená antibiotika. Prebiotická kombinace glykogenu, jako hlavního zdroje potravy pro žádoucí kmeny laktobacilů, a kyseliny mléčné, která rychle upravuje kyselost poševního prostředí, je zde prokazatelně stejně účinná.
MUDr.Tomáš Fait, Ph.D. – vedoucí lékař gynekologie GYN MEDICO
Aktualizováno: 24.6.2015