Češi jsou známí jako jedni z největších konzumentů alkoholu na světě. Statistiky ukazují, že až 10 % dospělých Čechů konzumuje alkohol denně. Průměrná roční spotřeba alkoholu na obyvatele je pak až 10 litrů etanolu. Konzumace piva, vína a tvrdého alkoholu má hluboké kořeny v naší kultuře a tradici. Avšak měli bychom si uvědomit, že pití alkoholu může způsobit závažné poruchy v těle.
Světová zdravotnická organizace odhaduje, že zhruba každý šestý člověk na světě je neplodný. Existuje mnoho faktorů, které mohou ovlivnit schopnost otěhotnět, a nadměrná konzumace alkoholu a kouření mohou být jedním z nich.
Ženy jsou přitom na negativní vlivy alkoholu náchylnější než muži. Už jen tři alkoholické nápoje týdně mohou významně komplikovat otěhotnění. Zvláště pak, pokud žena konzumuje alkohol v druhé polovině menstruačního cyklu. Ten totiž významně působí na hypotalamus, což je část mozku, která produkuje hormony nezbytné pro pravidelný menstruační cyklus a ovulaci. Pravidelné pití alkoholu může vést k hormonální nerovnováze, nepravidelné menstruaci a snížení šancí na otěhotnění. "Pokud je menstruace nepravidelná, je těžší určit plodné dny. Kromě toho může alkohol ovlivňovat kvalitu vajíček a zvyšovat riziko potratu. Doporučila bych proto se při snahách o miminko alkoholu vyhýbat, a to ať už se snaží pár přirozeně nebo s pomocí IVF." Komentuje MUDr. Kateřina Veselá, Ph.D., ředitelka reprodukční kliniky REPROMEDA.
Omezit alkohol nebo jej úplně vyřadit by tak mělo být prvním krokem před plánovaným početím. A to i co se týče mužů. Tato doba je totiž klíčová pro vývoj spermií. "Chemické látky obsažené v alkoholu mohou narušit produkci testosteronu a snížit tvorbu kvalitních spermií," popisuje MUDr. Kateřina Veselá, Ph.D. Muži sice nejsou na alkohol tak citliví jako ženy, ale nadměrná konzumace nebo opakované "nárazové pití" může jejich plodnost negativně ovlivnit.
Aktualizováno: 18.11.2023