Vitamin D - klíč ke zlepšení plodnosti

Autor:

Vitamin D hraje důležitou roli v mnoha biologických procesech v našem těle, ať už jde o zdraví kostí a svalů nebo imunitní systém. Novější výzkumy však naznačují, že zásadní roli může hrát také v plodnosti. V České republice jeho nedostatkem trpí více než polovina populace.

Málo slunce, málo „déčka“

Vitamin D získáme především pobytem venku, lidově řečeno ze sluníčka. Dopad slunečních paprsků (konkrétně UVB) na naši kůži totiž spouští jeho syntézu v těle. V játrech a ledvinách se poté vytvoří jeho aktivní forma. Doba, po kterou musíme být venku, abychom „déčka“ získali dostatek, však závisí na mnoha faktorech, jako je lokalita, roční období, oblačnost, denní doba, intenzita pigmentu pleti nebo plocha odhalené kůže.

K tvorbě vitaminu D je také zapotřebí určitá vlnová délka UV záření. Ta je u nás dostupná pouze od dubna do října, mezi 10 a 15 hodinou. V těchto měsících tak stačí být na sluníčku asi 20 až 30 min. Za tuto dobu pokožka dokáže vyprodukovat více než sto násobek doporučené denní dávky a přebytek si uloží do zásoby.

Ačkoliv je primárním zdrojem sluneční záření, vitamin D můžeme získat i ze stravy. Jeho nejbohatším přirozeným zdrojem je rybí tuk, zejména ten z lososů, makrel a sleďů. V menším množství jej najdeme také v játrech, žloutcích, sardinkách a tuňákovi. Na rozdíl od „déčka“, které získáme ze sluníčka, vitamin D ze stravy nebo z doplňků stravy do zásoby tělo ukládat neumí.

Rizikovým faktorem pro dostatek vitaminu D je i věk. S postupujícími lety se schopnost kůže produkovat vitamin D snižuje. Komplikovat vstřebávání vitaminu D v těle mohou také některá onemocnění trávicího traktu, jako je Crohnova nemoc nebo celiakie. Pozor by si měli dát také pravidelní uživatelé kortikosteroidů či léků na hubnutí.

Vitamin D Repro
Zde napište popis obrázku

Vliv vitaminu D na plodnost

Zbystřit by měli také všichni, kdo se snaží o miminko. Nejnovější studie totiž ukazují, že muži s vyšší hladinou vitaminu D mívají kvalitnější sperma (větší počet a pohyblivost) a vyšší hladiny testosteronu, což zvyšuje šance na úspěšné oplození vajíčka.

I u žen může nedostatek vitaminu D ovlivnit reprodukční zdraví a menstruační cyklus. Jeho nedostatek se může projevit například bolestivými menstruačními křečemi (dysmorea), nepravidelným cyklem (amenorea) či dokonce úplným zastavením cyklu. Některé studie také ukazují, že nízká hladina vitaminu D může mít vliv na hladiny estrogenů a může tak ovlivnit samotné početí. Ženy, které mají více „déčka“, tak mají větší šanci otěhotnět, a to i pomocí asistované reprodukce. Kromě toho se snižuje i riziko opakovaných potratů.

Je však důležité si uvědomit, že potřebné množství vitaminu D je individuální. Pokud si nejste jisti, zda máte nedostatek vitaminu D, můžete si jeho hladinu nechat změřit na reprodukční klinice Repromeda v Brně nebo v Ostravě. S ohledem na nejnovější vědecké poznatky jsme totiž zavedli preventivní testování množství „déčka“ a jiných vitaminů v těle. Na základě výsledků vám pak můžeme doporučit individuální medikaci.

Publikováno: 3.3.2023

Autor

Jsme klinika zabývající se léčbou neplodnosti. Již 23 pomáháme párům k úplné rodině.