Bude fajn, až se budeme všichni do jednoho starat se o to, co se nám objeví na kůži. I když pokroky děláme velké. Pravda, ještě před pár lety bylo odstranění znaménka záležitostí výhradně chirurgického a patřičně vážného zákroku . Dnes jde díky laserům o běžný několikasekundový zásah. Důležitější ale je, že návštěva esteticko-dermatologického pracoviště se pomalu a jistě stává součástí obyčejné prevence.
„Při laserovém odstraňování jakéhokoli kožního útvaru či výrůstku je zásadní určit, zda jde o projev benigní (nezhoubný) či maligní (zhoubný útvar),“ vysvětluje podstatu dermatoložka Gréta Wohlová z LC Anděl: „Digitální dermatoskop nám pomáhá zpřesnit diagnostiku zejména pigmentových kožních útvarů. Tento přístroj vytvoří obraz mnohonásobně zvětšeného névu ( 20-70x), vyhodnocuje jeho velikost, ohraničení, pravidelnost tvaru i rozložení pigmentace. Tyto údaje analyzuje a určí míru nebezpečnosti útvaru.“ Díky velkému zvětšení umožňuje podle lékařky hodnotit specifické rysy daného pigmentového útvaru nesrovnatelně přesněji než to dokáže oko, lupa či ruční dermatoskop.
Výhody dermatoskopu
Největší zásluhu digitálního přístroje vidí MUDr. Wohlová v tom, že dokáže včas odhalit počínající melanom, nejzhoubnější kožní nádor. Včasným zachycením je doba, kdy nádorové buňky zůstávají pouze v pokožce. V momentě, kdy tyto buňky proniknou do kůže, ke krevním a lymfatickým cévám, mohou metastazovat a prognóza se zhoršuje. „Proto je naší snahou zachycení melanomu v časných stadiích, což pouhým okem často není možné,“ nedá dopustit na digitální přístroj Wohlová.
Další velkou výhodou digitálního dermatoskopu je archivace dat a možnost sledovat podezřelá znaménka v čase. Digitální dermatoskop uloží obraz znaménka v daném okamžiku a při další návštěvě s odstupem několika měsíců vyhodnotí jeho růst a změny.
Zanedbatelné není ani to, že díky mnohonásobnému zvětšení může lékař značně zpřesnit diagnózu: „Dokážeme určit, zda jde o pigmentový névus, melanom, basaliom s pigmentem, hemangiom (cévní nádorek) , seborrh, verruku či solární lentigo. Pro každý útvar je totiž vhodný jiný způsob odstranění.“
Co dělat s podezřelými znaménky?
Útvary podezřelé z malignity je nutné klasicky skalpelem vyříznout a histologicky vyšetřit. „Jejich odstraňování lasery by totiž mohlo vést ke zkreslení obrazu a opoždění správné diagnózy,“ varuje Gréta Wohlová a dodává: „Naproti tomu nezhoubné kožní útvary můžeme s úspěchem a s velice dobrým kosmetickým efektem lasery odstranit. U nich naopak vyříznutí zbytečně zvyšuje pravděpodobnost vzniku nevzhledné jizvy a zhoršuje výsledný kosmetický efekt.“ Hojení po laserových zákrocích probíhá bez komplikací a děje se formou stroupku. K jeho odloučení dochází během týdne až dvou a nutná je ochrana před slunečním zářením - tzv. fotoprotekce.
Co je fotoprotekce?
Ochrana před ultrafialovým záření (UVB a UVA) hraje významnou roli nejen v prevenci stárnutí kůže, ale zejména v prevenci vzniku zhoubných kožních nádorů, jako jsou maligní melanom, spino a basocellulární karcinom. Kromě oděvu nám pomáhají zejména ochranné krémy. Výši ochrany před UVB vyjadřuje tzv. SPF (sun protective factor). Jde o číselný údaj v rozmezí stupnice 5 až 50+. Kvalitní prostředek by měl obsahovat také ochranu před UVA . Je-li tomu tak, bývá označen údajem UVA v kroužku. Naštěstí je v současné době na trhu množství přípravků vhodných pro různé typy pleti a některé mají i tónovací vlastnosti (např. Anthelios). Nikdo se tedy nemusí bát, že by fotoprotekce nemohla být dostatečná.
Publikováno: 9.6.2011