Temná stránka opalování, UV záření, rakovina

Lékaři neustále varují širokou veřejnost před nebezpečným slunečním zářením, před solárii a před „horskými sluníčky“ vůbec.

Záření, které přichází v úvahu v naší společnosti, má jen dva typy radiace: UVB a UVA paprsků, které se liší vlnovou délkou .V celém ultrafialovém spektru jsou typy tři, třetí jsou UVC paprsky, které jsou filtrovány zemskou atmosférou a k nám již nedosáhnou. Není to však tak docela pravda, lidi si vždy dovedou poradit: např. v některých soláriích mají zářiče s vyšeptalými přestárlými trubicemi umístěnými v přístrojích přivezených ze Švýcar za levný peníz. Tyto staré trubice jen svítí, ale naneštěstí současně produkují UVC, které je výrazně kancerogenní. Takže za pouhý pakatel asi 30,-Kč/ min. si můžete pořídit parádní rakovinu kůže a ještě se přitom ohřát. No, nekupte to!

Avšak žerty stranou. Každé ultrafialové záření zasahuje do kožních buněk škodlivým způsobem, který se časem sčítá a nakonec se projeví jako rozpadlý vřed kožního karcinomu. Pravda, ne každý milovník UV takto skončí. Způsobují to zcela nepatrné částice v buněčném jádře, mikroRNA, neboli kousíčky jednořetězové ribonukleové kyseliny, které regulují všechny nitrobuněčné pochody, jenže jednou ve smyslu plus a tím organizmus ochraňují, jindy ve smyslu minus a pak dovedou buňky mutacemi až k rakovině. Zatím se zdá, že to záleží pouze na jejich rozmaru.

UVA paprsky jsou na rozdíl od UVB po celý den a poškozují člověka stejně ráno i večer, v přírodě je nezastaví žádná skleněná tabule nebo zatažená obloha. Radiace UVB je přece jen snesitelnější, i když „my ji známe jen z té horší stránky,“ řečeno bonmotem poručíka Duba ze Švejka. Platí to docela, protože Dub vždy dodával „..vy mě neznáte, ale já vás donutím k pláči!“. A to právě UVB dělají, když si člověk bez ohledu na tuto skutečnost hned první den u moře nebo rybníka lehne na pálící slunce, aby se už v neděli mohl pochlubit jedinečnou hnědostí. Ta je vždy těžce vykoupena několika nocemi beze spánku kvůli puchýřům na velkých plochách, zejména těch, které obvykle bývají pro slunce nepřístupné. To ještě není řeč o vyprovokovaném zhoubném melanomu, který dodnes nedovedeme zvládnout. Navíc melanom byl původně nádor středního věku; dnes jej nacházíme u pubertálního věku a tak i děti dovede zabít. V anamnéze lze zjistit, že to jsou potomci rodičů, kteří s oblibou své malinké děti nechávali nahaté běhat v prudkém poledním slunci, nebo ležet v kočárku a opalovat jim „jen nožičky".

Slunce je důležité pro produkci vitaminu D v naší kůži. Jenže vědci spočítali, že na to stačí přejít párkrát po slunci s odhaleným předloktím a jste za vodou. Člověk až žasne nad moudrostí našich otců, kteří, tak jako komtesa z Babičky, preferovali bílou pokožku a měli k tomu účelu vkusné slunečníčky neustále nad hlavou. Tak se stalo, že v té době se neobjevovalo přes milion kožních rakovin každoročně. Tehdy totiž nikoho nenapadlo, že by temné opálení bylo projevem nějaké mimořádné zdatnosti. Zato dnes víme, že naopak – dlouhodobé poškozování kůže UV radiací vede k předčasným projevům stáří v podobě hlubokých vrásek, nepravidelných pigmentací a bradavic.

Chcete-li po padesátce vypadat jako indiánská babička, chutě do toho. A také pozor na rakovinu!

Prof. MUDr. Pavel Barták, CSc. – Klinika GHC Praha

Aktualizováno: 8.7.2010