Pro které pacienty je darování embryí vhodné?
Pro terapii darovanými embryi se obvykle rozhodují páry, které nemohou k otěhotnění použít vlastní gamety, tedy vajíčka nebo spermie. Ve většině případů pacienti absolvují několik IVF cyklů se svými gametami a nejsou úspěšní. Zároveň je i široká skupina pacientů, kde zjistíme problém na genetické úrovni, jenž má za následek špatnou plodnost či kvalitu embryí.
Jak vznikají darovaná embrya?
Darovaná embrya vznikají spojením gamet – vajíček a spermií dárců.
Jaké požadavky musí splňovat dárci?
Věk dárců obvykle musí být nižší než 35 let u žen a maximálně 40 let u mužů. Dárci gamet jsou velmi podrobně vyšetřeni z hlediska infekčních onemocnění a procházejí velmi přísným sítem genetické analýzy.
Je darování anonymní?
Ano, zákon v ČR ukládá, že dárcovství embryí je striktně anonymní.
Jak dlouho terapie darovanými embryi trvá?
V naší klinice terapie od konzultace do transferu darovaného embrya do dělohy příjemkyně trvá cca 30 – 60 dní.
Jaká je míra úspěšnosti těhotenství u darovaného embrya?
Mnohé pacientky přistupují k darovanému embryu jako k poslední šanci, jak dosáhnout svého snu mít dítě. Výsledky, které tato technika nabízí, jsou opravdu dobré.
Co mohu udělat, pokud zvažuji možnost darovaného embrya?
Pokud máte zájem dozvědět se více o dárcovství gamet nebo embryí, kontaktujte centrum asistované reprodukce. V rámci osobní konzultace osobně proberete váš případ a odpovědi na vaše otázky. Další informace naleznete i zde.
Představení specialisty
MUDr. Darina Krutinová působí na klinice FertiCare v Praze jako specializovaná lékařka IVF. Oboru gynekologie a porodnictví se věnuje již 17 let, a to nejen v České republice, ale i v zahraničí. Je členkou České lékařské komory a České gynekologické a porodnické společnosti J. E. Purkyně a Evropské společnosti pro lidskou reprodukci a embryologii (ESHRE). Díky svým zkušenostem se zaměřuje především na léčbu dlouhodobě neplodných párů a také terapii žen před i po onkologické léčbě.
Publikováno: 17.1.2023