Pokud žena neovuluje, nemůže ani otěhotnět.
Syndrom polycystických ovárií způsobí, že se ve vaječnících ženy vytvoří nadměrné množství folikulů, ty však nejsou schopné dozrát a uvolnit vajíčko.
PCOS je často označován jako tzv. hyperandrogenní syndrom, a to z důvodu nadměrné tvorby mužských pohlavních hormonů, především testosteronu, v těle ženy. V důsledku této hormonální nerovnováhy u žen velmi často nedochází k ovulaci, ale oproti tomu dochází ke vzniku i několikamilimetrových cyst.
Neznamená to však, že pokud má žena cysty, tak má i PCOS, a naopak pokud má PCOS musí mít i cysty. Zvýšená tvorba testosteronu je často doprovázena i kosmetickými potížemi – zhoršená kvalita pleti, mastné vlasy, nadměrné ochlupení v mužských partiích – na hrudníku, v podbřišku, v oblasti knírku, ale i na rukou a nohou. Tyto příznaky se nejčastěji a úspěšně léčí antiandrogenní terapií.
Zvýšená produkce případně dysfunkce hormonu inzulinu v krvi může být další příčinou vzniku PCOS. Ženy trpící tímto syndromem bývají obézní v oblasti břicha, není to však pravidlem. Každopádně platí, že v případě problémů s váhou, její redukce je prvním krokem úspěšné léčby.
Dozrávání vajíček je možné z části podpořit i pohybem (např. hormonální jóga) a vhodně zvolenou stravou, například zvýšením příjmů fytoestrogenů (přírodní alternativa k syntetickým hormonům). Někdy pomůže podávání léků či laparoskopická úprava ovarií. Ve většině případů však ženy, kterých se tato jedna z nejběžnějších příčin neplodnosti týká, absolvují hormonální stimulaci vaječníků a vydávají se cestou umělého oplodnění.
Věk a PCOS.
U většiny žen je tento syndrom odhalen příliš pozdě, často právě v době, když se jim nedaří počít miminko. Gynekologové velmi často u dospívajících dívek nepřítomnost či nepravidelnost menstruace řeší předepsáním hormonální antikoncepce. Tento postup však není správný. Začátku užívání hormonální antikoncepce by vždy mělo předcházet provedení krevních testů a podrobné ultrazvukové vyšetření, které může prozradit netypické uspořádání nebo zvětšení vaječníků. Jen tak lze předejít tomu, že pilulky budou třeba i 10, 15 let projevy PCOS jen maskovat.
V případě, že se dívka o svém problému dozví včas a bude dbát všech doporučení lékaře – zdravý životní styl, pohyb, udržení optimální váhy, aj., může otěhotnět i přirozenou cestou, případně vyhledat včas pomoc odborníků (nejlépe do 28 let věku).
Co kromě neplodnosti může tento syndrom způsobit?
Pokud se PCOS nezačne léčit včas a správně, mohou se u ženy kromě nadváhy, kosmetických potíží a problémů s ovulací objevit i další závažnější komplikace. U velké části žen může dojít ke zvýšení hladiny cholesterolu a zvýšení rizika výskytu infarktu myokardu. U těchto žen je také větší pravděpodobnost vzniku poruch oběhového systému, cukrovky 2. typu, spánkové apnoe či rakoviny děložního čípku.
Přítomnost jednoho nebo více symptomů nemusí nutně znamenat, že máte opravdu PCOS. Pokud máte však nějaké podezření, poraďte se s lékařem.
Aktualizováno: 23.11.2018