Profil společnosti
Česká společnost AIDS pomoc, o. s. (ČSAP) vznikla koncem roku 1989. K jejímu založení vzešla iniciativa ze strany blízkých, známých a rodin HIV pozitivních občanů, s cílem prakticky přispět a pomáhat jim při řešení různých problémů, které mohou vystoupit v důsledku diagnózy nemoci. Vzhledem k tomu, že bývalí pracovníci společnosti neměli dostatek kontaktů s osobami, kterých se nemoc přímo týkala, nedocházelo k vlastní pomoci a činnost organizace se zaměřovala spíše na prevenci a osvětu. Proto také byla celková činnost společnosti v letech 1989 - 1992 poměrně málo viditelná.
Tento stav se prolomil v roce 1993, kdy došlo k personálním změnám, během kterých se podařilo zainteresovat do činnosti organizace přímo osoby žijící s HIV. Po smrti Jiřího Horského, bývalého předsedy ČSAP, však činnost opět částečně stagnovala až do ledna roku 1997, kdy do vedení společnosti vstoupil pan Václav Strouhal. Ten kolem sebe utvořil skupinu, která vnesla do společnosti jasnou koncepci a nový program, který oslovil nejen HIV pozitivní a nemocné AIDS. Činnost ČSAP byla rozšířena mimo hranice České republiky.
Dům světla
Pražský "Dům světla" byl slavnostně otevřen 11. srpna 1999 pro všechny lidi postižené HIV/AIDS, jejich přátele a členy jejich rodin. Tento objekt je bezpečné centrum pro kohokoliv, jehož život je nějakým způsobem ovlivněn touto zákeřnou nemocí a také poskytuje široký rozsah služeb. Všímá si též otázek spojených s diskriminací, předsudky a neinformovaností na všech úrovních.
V klidném prostředí je zajištěno soukromí pro všechny návštěvníky a skupina našich pracovníků je připravena Vám poskytnout pomoc, informace nebo podporu. Všichni, kteří mají nějaké otázky, potřebují jen obecné informace nebo si prostě chtějí popovídat, mohou navštívit tuto oázu klidu v centru Prahy.
Naše služby
Testování na HIV infekci
Kdy a kde testujeme?
Testy na HIV infekci provádíme v AIDS poradně Domu světla a to každé pondělí a každou středu (kromě státem uznaných svátků). V pondělí od 16,00 do 19,00 hodin a ve středu od 9,00 do 12,00 hodin. Testy jsou bezplatné a anonymní. Náklady na testování hradí MZ ČR, náklady na provoz poradny hradí ČSAP ze svých prostředků a ze sponzorských darů. Po vstupu do Domu světla projděte zahradou do čekárny a vyčkejte na výzvu našeho pracovníka. Kartičku, kterou při vstupu dostanete nevyplňujte. Bude vyplněna v rámci předtestového poradenství spolu s odborným poradcem. Výsledky testů se sdělují každé následující pondělí v ordinačních hodinách poradny.
Od roku 2009 provozujeme AIDS poradnu také v Ostravě, Infekční klinika FNsP, 17. listopadu 1790, Ostrava-Poruba (TRAM 7, 8, 9, 17 Fakultní nemocnice), zde se testování na HIV infekci provádí každý čtvrtek od 15,00 do 17,00 hodin. V roce 2010 chystáme otevřít AIDS poradnu také v Brně.
Jak se mám připravit a jak bude test probíhat?
Na test na HIV infekci se nemusíte nijak zvlášť připravovat (chodit na lačno apod.). Musíte však mít dodrženou dobu minimálně dva měsíce od rizika, kvůli kterému se necháváte testovat. Před samotným odběrem s Vámi náš pracovník provede v soukromém prostředí předtestové poradenství.
Provoz linky AIDS pomoci
Linka AIDS pomoci, kterou provozuje ČSAP od roku 1999, je v provozu nonstop, 365 dní v roce. Od 1.12.2005 je volání na tuto linku bezplatné.. Provoz ČSAP hradí ze svých prostředků a ze sponzorských darů. Na vaše dotazy budou odpovídat řádně proškolení a poučení pracovníci. Naše linka je linkou informační.
Na co se můžete ptát
Dotazy se musí týkat problematiky HIV/AIDS. Kromě řešení náhlých krizových situací vám můžeme odpovědět na dotazy z následujících oblastí:
testování na HIV infekci (kde a kdy v ČR)
cesty přenosu HIV
klinické příznaky HIV a AIDS
informace o AIDS centrech v ČR
sociální a právní aspekty
jak žít s HIV
prevence a ochrana před HIV infekcí
statistické údaje o HIV a AIDS
Telefonní linka AIDS pomoci:
800 800 980 (NONSTOP a zdarma, pouze z území ČR)
+420 224 81 07 02 (NONSTOP, cena podle tarifu volajícího, odkudkoliv)
Sociální služby
ČSAP má registrované tři sociální služby:azylové domy
sociálně aktivizační služby
osobní asistence
ztráta bydlení, nezvládání běžných úkonů, zhoršení zdravotního stavu, poradna v sociálních otázkách (sociální dávky, komunikace s úřady), podpora a pomoc při hledání a získání zaměstnání, psychlogická pomoc
Preventivní činnost
Bezplatné anonymní testování na HIV infekci
Prevence v Severomoravském kraji – AIDS poradna v Ostravě
Prevence v Jihomoravském kraji – AIDS poradna v Brně (od roku 2010)
Besedy o problematice AIDS s HIV pozitivním lektorem
Edice Prevence
Distribuce preventivních materiálů
Telefonní linka AIDS pomoci
Internetová AIDS poradna
Streetwork v gay komunitě
Šumava – týdenní rekondiční pobyt HIV pozitivních a AIDS nemocných na Šumavě
On-line poradny na webových stránkách www.aids-pomoc.cz
internetová poradna
poradna pro HIV pozitivní