Akné - kožní problém nejen mladistvé pleti

Autor:

Většina z nás si ve svém „náctiletém“ věku prožila trápení s neustálými pupínky nejen na obličeji, ale i na zádech, hrudi či ramenou. Akné je chronické kožní onemocnění, které je velmi rozšířené a postihuje v různě intenzitě téměř devadesát procent mladých lidí mezi 13. a 25. rokem věku. Jak si s tím dokáže poradit profesionální kosmetická péče?

Kromě typu kůže má podstatný vliv na výskyt akné také pohlaví, u řady dívek je nadměrná aktivita mazových žláz vyvolána zvýšeným působením mužských hormonů androgenů. Při léčbě se proto používají tzv. antiandrogeny, které blokují tuto nadměrnou hormonální produkci, a tím i produkci mazu.

V dnešní době se také velmi často vyskytuje akné u populace žen středního věku, tedy na vyzrálé pokožce. Toto akné bývá nazýváno acne cosmetica a vzniká na základě „přílišné péče o pokožku“. To znamená, že pokožka je neustále doslova přehlcována množstvím různých kosmetických produktů, které jsou často střídány a zpravidla jsou vybírány a aplikovány zcela nevhodně, byť jsou zakoupeny v těch nejluxusnějších parfumeriích.

Nejvyšší výskyt akné bývá právě v obličejové části, což sebou přináší i značné psychické problémy, zejména u mladší populace. Ještě nevyzrálé mezilidské vztahy v pubertálním věku dovedou být někdy velmi kruté, což může u někoho vést až k psychiatrické léčbě. Přes veškeré problémy, které akné přináší, je již současná situace v estetické medicíně, zejména dermatologii, více než optimistická. Díky vzniku privátních zdravotnických zařízení a klinik, které se specializují na laserovou a estetickou dermatologii a které intenzivně investovaly do přístrojového vybavení svých pracovišť, lze bojovat s akné velmi úspěšně.

Nutno ovšem podotknout, že i přes nejnovější techniku v podobě různých speciálních lamp a laserů tuto problematiku nelze vyléčit přes noc, ba ani do týdne. Při léčbě je nezbytná dobrá spolupráce a trpělivost pacienta, neboť léčba může trvat měsíce. Bohužel většina zejména mladých lidí projevy akné zpočátku velmi podceňuje, neboť je považují za pouhý kosmetický problém, který zmizí společně s pubertou. Je však nutné si uvědomit, že akné je kožní onemocnění, a proto by pomoc odborníka neměla být vyhledávána až tehdy, když už je onemocnění značně intenzivní a stav pokožky zanedbaný.

Jak vzniká akné?

Akné má na svědomí zvýšená činnost mazových žláz, zvýšená tvorba rohoviny a bakterie, která se usazuje v mazových žlázkách, kde má optimální podmínky pro své rozmnožování.

Zvýšená tvorba rohoviny, která se tvoří v ústí vlasových vývodů, uzavírá i vývod přidružené mazové žlázy a brání tím úniku mazu, který se zde produkuje na povrch kůže, čímž vzniká tzv.uher. Uvnitř žláz pak dochází k pomnožení bakterií, které vyvolávají zánětlivý proces a posléze vedou ke vzniku hnisajících pupínků, uzlíků, popřípadě hrbolů až abscesů.

akne-pred-lecbou

před léčbou

akne-po-lecbe

po léčbě

Vymačkávat akné? Nevymačkávat!

Pacienti, kteří jsou neukáznění, nedbají na rady lékaře nebo jsou již z onemocnění neurotičtí, anebo ti, kteří ještě lékaře nenavštívili a zatím si „léčí“ akné svými domácími prostředky, mají velmi často neodbytné nutkání „vyprázdnit pupínek“ a to okamžitě a ihned. Způsobují si tím velmi vážné komplikace na pokožce v podobě pigmentací, červených flíčků a v neposlední řadě také jizviček a jizev.

Jizvy po vymačkávání jsou vždy velký problém, neboť se stejně jako jiné jizvy (po úraze, chirurgickém zákroku) nikdy neodstraní ani těmi nejvýkonnějšími lasery, pouze se daný stav zkoriguje a vylepší. I když po odborném zásahu, který je navíc finančně dost náročný, nastane patrná změna k lepšímu, nejlepší je v každém případě jizvám předcházet. To znamená systematicky a individuálně akné léčit již v počáteční fázi.

Jaký typ léčby na akné působí?

Postup nejlepší léčby se rozhodně nedá se popsat paušálně. Nejlepší a nejúčinnější léčba je ta, která je sestavena individuálně pro toho daného pacienta. V prvé řadě musí lékař pacienta přesvědčit o vhodnosti léčby a navázat dobrou vzájemnou komunikaci a důvěru s pacientem. Pacient se naopak musí obrnit trpělivostí a nemít nereálná očekávání z léčby.

Nejdříve lékař sestaví pacientovi individuální plán léčby, který se zpravidla sestává z chemických peelingů, jež cíleně působí proti tvorbě rohoviny ucpávající vývody mazových žláz a zároveň působí antibakteriálně. Dále se při léčbě využívá fototerapie – záření na postiženou pokožku, a to biostimulačním laserem, nebo přístrojem Omnilux. Tento unikátní přístroj produkuje speciální čisté světlo ve spektru viditelného červeného světla o vlnové délce 633nm. Záření přitom neobsahuje UVA ani UVB záření.

Toto světlo je dokonale pohlcováno bakteriemi (nazývají se propionibacterium acnes), které způsobují zánětlivou reakci a akné. Bakterie obsahují látku Coproporphyrin, která velmi intenzivně reaguje se světlem o vlnové délce 420 až 633 nm, čímž se vytváří silný baktericidní účinek, který cíleně ničí bakterie v mazové žlázce. Aby bylo dosaženo ještě většího účinku světla, aplikují se před ozařováním speciální produkty, tzv. fotosenzibilizátory, které zesilují intenzitu celé léčby.

Léčba přístrojem Omnilux má ještě řadu dalších pozitivních účinků, včetně hubení propionibacterium acnes. Zlepšuje se tím celkové hojení zánětlivých procesů a stimulují se regenerační pochody tkání. V mezibuněčném prostoru dochází ke změnám pH a výrazná je také stimulace imunoregulačních procesů. Díky těmto účinkům Omniluxu výsledky, které se dostaví během léčby, pokračují i po jejím skončení. Proto je tento přístroj používán nejen k léčbě akné, ale i k fotorejuvenačním (omlazujícím) zákrokům.

akne-pred-lecbou-ii

před léčbou

akne-po-lecbe-ii

po léčbě

Individuální léčebný plán obsahuje také aplikování speciální čistící a zklidňující gelové laserové masky, ošetření výkonovým diodovým, nebo barvivovým laserem, jež vysokou energií svého paprsku snižuje tvorbu zánětlivých procesů, likviduje červené flíčky na pokožce a celkově pokožku propíná svým působením na kolagenová a elastinová vlákna. Výčet obvykle uzavírá vakuová mikrodermabraze, která má za úkol spíše likvidovat nehezké pozůstatky po již zhojeném akné, podobně jako erbiový nebo CO2 laser, který radikálně řeší jizvičky po akné u neukázněných pacientů.

Veškeré tyto lékařské postupy jsou vzájemně kombinovány a doplněny o vhodnou, lékařem určenou kosmetickou péči a aplikaci léčebných přípravků, zejména antibiotik, vitamínů apod. Nesmíme opomenout ani periodické návštěvy u odborné kosmetičky, pravidelné čistění pleti a používání správných kosmetických produktů.

Zkušený lékař musí vždy s pacientem hovořit na rovinu, objasnit mu celou situaci dle zjištěného nálezu a slíbit zlepšení jen do té míry, která je v rámci daného léčebného zákroku možná. Nereálná očekávání od pacienta mohou z důvodů nepochopení možného výsledku léčby vést k ještě větší frustraci, než z onemocnění samého, a to zejména u mladých pacientů, kteří někdy vkládají do léčby takovou naději, že po 14 dnech usilovného docházení na kliniku bude výsledek takový, jaký má modelka při focení na obálku módního časopisu.

Podklady poskytla primářka dermatologie Kliniky LASER ESTHETIC

MUDr. Simona Bedřichová

www.laseresthetic.cz

Aktualizováno: 23.4.2020