Bezbolestná depilace

Autor:

Víte, jaký je základní rozdíl mezi často zaměňovanými pojmy epilace a depilace? Která ze zmíněných metod zničí chloupek i s vlasovou cibulkou? Laser je efektivní a bezbolestná cesta při odstranění chloupků, nepoškozuje pokožku a může se stát i trvalým řešením problému.

V posledních letech jsou chloupky na těle, zvláště u žen, považovány za neestetické, neatraktivní až nehygienické. V některých případech mohou ale způsobovat i nepříjemné zdravotní komplikace (recidivující záněty vlasových cibulek, zarůstání chloupků) nebo mohou, nejčastěji v důsledku hormonální nerovnováhy či při užívání určitých léků, růst v nadměrném množství (hypetrichoza, hirsutismus).

Rozdíl mezi depilací a epilací

Pro odstranění nežádoucího ochlupení používáme dva pojmy, které se ale často zaměňují a dnes se již málokdy rozlišují. Pro přesnou definici: depilací rozumíme odstranění chloupků z povrchu kůže (holení), epilací ničíme chloupek i s vlasovou cibulkou. Kromě dříve používaných metod (vytrhávání pinzetou, voskem, použití cukrové směsi, elektrické jehly atd.), se dnes do popředí dostává jednak použití intenzivního pulzního světla (často i v rámci kosmetického ošetření), ale především velice účinná laserová epilace, pomocí které můžeme docílit trvalou redukci ochlupení prakticky kdekoliv na těle.

Laser jako řešení

epilace laserplastic1

Laserová epilace sice není úplně bezbolestná, efekt není stoprocentní, ale je v dnešní době bezkonkurenčně nejefektivnější epilační metodou. Podle barvy chloupku a barvy kůže klienta se volí laser nejvhodnější vlnové délky. Nejideálnější situace je kombinace tmavého chloupku na světlé kůži. To, mimo jiné, znamená, že není vhodné slunění těsně před vlastním zákrokem ani nějakou dobu po něm.
Moderní laserové přístroje jsou vybaveny dynamickým chlazením, které zajišťuje co nejmenší poškození ostatních částí kůže a samozřejmě i co nejmenší bolestivost. Pokud je někdo více citlivý, je možné navíc použít před zákrokem speciální znecitlivující krém, který se aplikuje na ošetřovanou oblast hodinu před ošetřením.

Maximální efekt pro spokojenost

Epilovat můžeme skutečně prakticky jakoukoliv část těla u žen, v posledních letech stále častěji i u mužů. Obličej či krk u žen nepotřebují většinou žádnou přípravu, ostatní partie těla či oblast vousů u mužů je vhodné několik dní před zákrokem oholit. Chloupek musí být při zákroku vidět, ale neměl by být příliš dlouhý, aby nepohlcoval část energie. Po zákroku může být ošetřované místo lehce zarudlé, mírně nateklé a nepatrně citlivé na dotyk. Velice příjemné je bezprostřední ochlazení ošetřované oblasti. Je nutná maximální ochrana před sluncem, nedoporučuje se několik dní návštěva sauny či bazénu. Jiná omezení prakticky nejsou. K docílení maximálního efektu musíme samozřejmě zákroky v jednotlivých ošetřovaných partiích opakovat. Počet sezení je individuální a liší se i podle epilované lokality.
Potenciální komplikací laserové epilace je dočasná změna pigmentace kůže ve smyslu světlejší či tmavší barvy. Může to být způsobeno nedostatečnou opatrností klienta (slunění, sauna) nebo použitím nesprávného přístroje či nevhodného nastavení parametrů správně zvoleného laseru. I ten nejdokonalejší přístroj v rukou nezkušeného personálu dokáže způsobit mnoho nepříjemností. Pečlivě proto vybírejte zařízení, kde si necháte chloupky laserem odstranit.

Před a po fotky

epilace1
dr. faltova

Článek napsala MUDr. Lenka Faltová

Aktualizováno: 19.6.2012