Bolest nohou. Jak poznat, zda za ni mohou svaly a nebo cévy?

Autor:

Nohy jsou naším základním dopravním prostředkem. Nejkratší cesty k bolesti nohou vedou mnoha směry. Špatně chodíme, špatně stojíme, málo sportujeme, nevhodně se stravujeme, kouříme. Společným jmenovatelem je pak bolest, jejíž příčinu hledá buď ortoped a nebo cévní chirurg. Jak lze poznat, že je něco v nepořádku s cévami a nikoli s pohybovým aparátem?

nohy


Proč tedy kvůli cévám bolí lýtka a někdy dokonce kyčle? Je to jednoduché. Právě proto, že nohy jsou nejvíce namáhaným prostředkem při chůzi a my lidé jsme oproti zvířatům navíc znevýhodněni chůzí vzpřímenou. Nejprve je nutné uvědomit si, že cévy tvoří žíly a tepny. Jsou stejně důležité, ale každá z nich má funkci trochu jinou a také rizika s nimi spojená jsou odlišná.

Na vině jsou žíly

Mezi nejčastější obtíže pacientů patří chronická žilní nedostatečnost, kdy dochází ke zhoršení odtoku krve. Poznat ji lze poměrně lehce, protože dokáže potrápit křečemi v lýtku, když jste v klidu, spíše k večeru. Může být spojována také s otoky bérců. Lýtka mohou pacienta bolet i během chůze, ale bolest nemizí ani po zastavení. Lidem s žilní nedostatečností většinou pomůže, když si nohy zvednou a něčím podloží. Chronická žilní nedostatečnost v zásadě nebezpečnou nemocí není.

Na vině jsou tepny

Aterosklerotické onemocnění tepen je bohužel závažnější. Jde o ischemickou chorobu dolních končetin, kdy bolest přichází při chůzi a výrazně uleví i poměrně krátká zastávka. Pacient pociťuje typickou bolest nejčastěji v lýtku, ale někdy  ve stehně, hýždích a také v oblasti kyčlí, kterou většinou popisují jako psí kousnutí. V takovém případě dochází k zúžení nebo uzávěru tepen, kdy jsou svaly vystaveny nedostatku kyslíku a živin. Cévní chirurgové těmto bolestem odborně říkají klaudikace. V pokročilejší fázi ischemické choroby bolí nohy i v klidu, především v noci.

Jaká je pomoc v ORP Centru?

  • Odborné klinické vyšetření cévním chirurgem
  • Ultrazvukové vyšetření cévního systému
  • Okamžitá léčba, možnost provedení operačního zákroku
  • Odstranění žilek a křečových žil
  • Včasná a dobře naplánovaná rehabilitace
  • Profesionální lymfodrenáž pro léčbu otoků
  • Trénink pro pacienty s ischemickou chorobou dolních končetin
  • Analýza chůze a došlapu
  • Speciální vložky do obuvi
  • Ve většině případů ischemické choroby dolních končetin vystačíme s konzervativní léčbou, úpravou životního stylu, tréninkem chůze a léky.

Jak může pacient pomoci sám sobě?

  • Přestat kouřit
  • Pravidelně se hýbat (rychlá chůze, procházky denně ideálně hodinu, cviky, rehabilitace)
  • Zdravě jíst
  • Užívat léky na snížení krevního tlaku a snížení cholesterolu a cukru v krvi

Bohužel většina pacientů o svém onemocnění ani neví. Ze sta pacientů, kteří toto onemocnění mají, pouze 25 dorazí k lékaři. Cévní systém je totiž poměrně bohatě rozvětven a v případě, že se část cévního stromu uzavře nebo zúží, pomocí jiných větví překážku „obejde“. Presto ischemické onemocnění dolních končetin by pacienti měli vnímat jako vykřičník pro další prognózu. Pokud jsou nemocné tepny na nohou, pravděpodobně ani tepny srdce a mozku na tom nebudou lépe. V případě bolesti nohou je proto více než vhodné jít se poradit s odborníkem, ať už z řad cévní chirurgie nebo ortopedie, protože tyto dva lékařské obory spolu v mnohém souvisí.

CÉVNÍ CHIRURGIE se od října 2014 stala dalším navazujícím oborem pražského ORP CENTRA, který nyní nabízí ordinace ortopedie, rehabilitace, podiatrie. Cévní ordinaci povede specialista MUDr. Tomáš Bureš.

Více informací naleznete na http://www.orpcentrum.cz/cs/cevni-chirurgie-diagnostika

Publikováno: 8.10.2014