Co to je SPF - výběr vhodných prostředků na ochranu proti slunečnímu záření

Autor:

Prostředky pro ochranu proti slunečnímu záření tvoří specifickou kategorii kosmetických prostředků. Na rozdíl od většiny kosmetiky musí prokázat účinek při zachycování UV záření. Míra schopnosti zachytit a pohltit UV záření je vyjádřena faktorem SPF.

Na etiketě ochranného kosmetického prostředku při opalování se vždy setkáme s číselným údajem stupně ochrany (SPF) a někdy také s tvrzením o voděodolnosti prostředku. Spotřebitel si často klade otázku: Co tyto symboly značí a jsou údaje garantovány příslušnými testy?

opalovanidef

Uvedený faktor značí stupeň ochrany před UV zářením po jeho nanesení v tloušťce 2 mg/cm2. Při průměrném obsahu povrchu lidského těla bychom měli spotřebovat 32 g prostředku pro ochranu proti slunečnímu záření, chceme-li chránit celé tělo. Toto množství představuje 1/2 obsahu tuby 75 ml nebo 1/6 obsahu balení 200 ml. Vhodný prostředek pro ochranu proti slunečnímu záření vybereme následujícím způsobem:

Doba, kterou chci strávit při opalování (minuty) / doba, při které se při opalování bez ochrany na naší pokožce neprojeví známky začervenávání (minuty) = vhodné SPF prostředku proti slunečnímu záření.

Příklad: Doba, kterou chci strávit při opalování@ 120 minut. Doba, při které se při opalování bez ochrany na naší pokožce neprojeví známky začervenávání@ 15 minut .

SPF = 120 / 15 SPF = 8

V současné době existuje několik metod stanovení SPF. Proto se mohou přípravky různých firem při stejném SPF lišit v míře ochrany. Uvedený problém se snaží řešit Evropská unie. Komise Evropských společenství vydala dne 22. září 2006 doporučení pro prokazování účinnosti prostředků pro ochranu proti slunečnímu záření č. 2006/647/ES. Doporučení zatím není závazné, ale je otázkou času, kdy se objeví ve formě závazného nařízení.

Prostředky na ochranu proti slunečnímu záření by dle doporučení:

1) měly chránit před UVA a UVB zářením

2) neměly by se používat na etiketě slovní spojení:

  • 100% ochrana nebo úplná ochrana
  • opakovaná aplikace není za žádných okolností nutná

3) na etiketě by měla být varování:

  • nezůstávejte na slunci příliš dlouho
  • nevystavujte kojence a malé děti přímému slunci
  • nadměrná expozice slunci představuje vážné zdravotní riziko
  • aplikujte prostředek před zahájením slunění
  • k udržení ochrany opakujte aplikaci, zejména při pocení, po koupání nebo osušení ručníkem

Voděodolnost prostředků na ochranu proti slunečnímu záření je pojem velmi relativní.

Žádný z dosud vyvinutých kosmetických prostředků neposkytuje záruku absolutní nesmývatelnosti při koupání. Tuto vlastnost nemají ani čisté tukové složky typu minerálních olejů, rostlinných olejů, vazelíny nebo silikonů. Míra smývatelnosti je nižší u emulzí v/o (voda vytváří při kontaktu s nimi kapky, které zůstávají na pokožce, aniž by se s emulzí pojily), ale ani v tomto případě nelze hovořit o 100% nesmývatelnosti. Nejen voda, ale také utírání ručníkem nebo ležení na dece snižují množství aplikovaného prostředku na ochranu proti slunečnímu záření.

Vědecký výbor pro kosmetiku Evropské unie doporučuje po každém koupání obnovit vrstvu takového prostředku bez ohledu na tvrzení o nesmývatelnosti ochranného přípravku. Přesto existuje podstatný rozdíl v množství přípravku, který je nezbytné nanést na pokožku například po koupeli. Zatímco u emulzí o/v (jsou plně spojitelné s vodou) dojde prakticky k úplnému smytí ochranného prostředku, emulze v/o (již výše popsané) se smývají méně. Z uvedeného důvodu jsou emulze v/o vhodnější pro ochranu proti slunečnímu záření. U těchto přípravků postačí po koupeli zpravidla nanést 50% původně aplikovaného množství prostředku. Přípravky v/o jsou sice dražší, ale ve výsledku představují finanční úsporu díky menší spotřebě při opakované aplikaci.

 

Dr.et Mgr. Petr Svoboda
Doc. MUDr. Jarmila Rulcová, CSc.

Aktualizováno: 11.6.2015