Toto je velmi obecný příznak, který může ukazovat na mnoho různých onemocnění. Většina bolestí hlavy je krátkodobá a jak rychle se objeví, tak rychle zase odezní. Pokud se však bolest hlavy často opakuje nebo přetrvává, je nutné konzultovat problém s lékařem.
Nejčastější bolestí hlavy - vasomotorická bolest - je způsobena stažením cév, což vede k ischemickým příznakům a ve druhé fázi k rozšíření cév a tím k jednostranné pulzující bolesti. Dalším typem bolesti hlavy je bolest tensní – často označovaná jako běžná bolest hlavy. Projevuje se chronickou celkovou bolestí lokalizovanou na čelo a spánky. Vzniká nejčastěji ráno po probuzení. Jako vyvolávající faktor působí například změna počasí, nedostatek spánku, či alkohol. Typickou bolest hlavy způsobuje tzv. Pravá migréna. Často ji předchází nespecifické příznaky jako například podrážděnost, ospalost, euforie, nechutenství, ale i abnormální chutě. Migréna je typická záchvatovitými bolestmi, nejčastěji bolí jedna polovina hlavy, nejvíce v oblasti čela, oka či na jednom nebo druhém spánku. Bolest dále provází pocit "špatně od žaludku", nezřídka přímo zvracení.
Velmi častou bolestí hlavy je spondylogenní bolest a cervikální migréna. Vychází z oblasti horních krčních obratlů a přilehlých svalů nebo měkkých tkání, které nejsou ve správném fyziologickém postavení. Bývá také často spojená s určitou pozicí či pohybem hlavy, která bolest vyvolává (např. nesprávné držení těla při sezení, které vede k přetěžování krční páteře). Toto nesprávné postavení způsobují degenerativní změny v oblasti kostěných struktur, které dále utlačují další nerovové struktury v této oblasti a vyvolávají bolest, jež se přenáší například do oblasti hlavy či horních končetin. S postupujícím věkem jde o nezvratné stavy, které nelze ovlivnit žádnou chemickou léčbou. Jediným správným postupem je dbát na správně vedenou rehabilitaci.
Fyzioterapeuté Rehabilitačního centra Santé doporučují především svěřit se do rukou kvalifikovaného odborníka, který umí specifickými manuálními technikami odstranit zvýšené svalové napětí, díky němuž mohou vznikat tzv. bolestivé body - trigger points - které způsobují bolestivé vjemy v oblasti hlavy a krku. Mobilizací obratlů se uvolní blokády, které omezují hybnost a tím zamezují správnému rozložení sil a tlaků v oblasti krční páteře. Součástí rehabilitační léčby je také elektroléčba. Vhodnou volbou při bolestivých stavech mohu být TENSní proudy (transkutální elektroneurostimulace) – nízkofrekvenční elektroterapie, která uvolňuje svalové napětí a zároveň potlačuje vedení bolesti nervovými drahami a způsobuje sekreci endorfínů (opiáty tlumící bolest vylučované vlastním tělem). Z elektroterapie je ještě možné využití ultrazvukové terapie - zařízení s vyšší frekvencí mechanického vlnění, které pomáhá k uvolnění svalového napětí a zvyšuje prokrvení daného místa.
Důležitou součástí rehabilitace je nezaměřovat se na jediný bolestivý segment, ale vnímat tělo jako celek. Mgr. Kateřina Húsková, vedoucí Rehabilitačního centra Santé, často doporučuje svým pacientům Reflexní zónovou terapii na plosce nohy. Chodidla jsou zde „mikrosystém“, ve kterém se celý člověk zrcadlí („Hominis imago in pedibus“). Přes plosku nohy tak můžeme ovlivnit jak vnitřní orgány, tak pohybový aparát. Účinky této terapie zasahují nejen do úrovně tělesné ale i na úroveň psychickou. Vhodnou volbou pohybové aktivity při bolestech hlavy je balanční cvičení, které aktivuje hluboké posturální svaly a rozvíjí koordinační schopnosti. V rehabilitačním centru Santé můžete také vyzkoušet masáže v oblasti hlavy a šíjového svalstva. Nad rámec klasických masáží jsou velmi oblíbené a především účinné manuální lymfatické masáže, nebo můžete relaxovat při exkluzivních masážích jako medová masáž, čokoládová masáž či havajská masáž Lomi-Lomi.
Rehabilitační centrum naleznete v prostorách zdravotnického zařízení Santé v Ulici Pštorssova 24, Praha 1 a na Brumlovce – Želetavská 9, Praha 4.
Pro více informací a objednání kontaktujte LINKU SANTÉ na telefonním čísle 1212 nebo navštivte www.sante.cz.
Publikováno: 8.3.2011