Co vyřeší operace očních víček (blefaroplastika)
Blefaroplastika pomůže ovlivnit výraz tzv. střední etáže obličeje, tedy střední třetiny obličeje, kde jsou oči.
Oči se, zvláště po operaci obou víček, tedy horních i dolních více otevřou, tím projasní, a to vytváří často výrazně mladistvější vzhled. Pálení, bolení očí, nebo zhoršené vidění ovlivní jen částečně hlavně tím, že ustoupí zátěž pro svaly víček odstraněním přebytečné kůže a zmenšením tukových váčků kolem očních bulbů, které se přes chabější stárnoucí sval derou ven.
Indikace pro operaci očních víček (blefaroplastiku)
Indikace k operaci očních víček je především z estetického hlediska vzhled, tedy, že se klientce (či klientovi) nelíbí stárnoucí vzhled očí. Z toho vyplývá, že tento typ operace spadá do estetické chirurgie typu “chirurgie stárnoucího věku”.
Popadlá kůže očních víček je někdy nesprávně nazývána ptoza víček. U té jde ale o popadlý sval víček, a to je zdravotní indikace. U povislé kůže očních víček se jedná o tzv. blefarochalázu, tedy popad kůže víček vlivem stárnutí a ztenčování kůže. Prominující tukové polštářky kolem bulbů pak tlačí na svaly víček a jejich snížení provedením blefaroplastiky ulehčí klientovým svalům víček, zlepší vzhled a oko není tak namáháno.
Nedovedu si představit, že by některý operatér dokázal zmohutnit svaly víček, které jsou součástí kruhového svalu očního.
Může mi operaci očních víček doporučit i oční lékař?
Oční lékař je na prvním místě ten, kdo může operaci indikovat a může ji i provést sám, neboť je k tomu kompetentní a často může indikovat operaci očních víček na pojišťovnu.
Estetická pracoviště většinou smlouvu se zdravotními pojišťovnami nemají, tedy zde je výkon hrazený plně klientem/klientkou.
Proto se operace nazývá BlefaroPLASTIKA, tedy výkon prováděný plastickým chirurgem. Bohužel často se stává, že operaci provádí lékaři i jiné odbornosti a klienti je vyhledávají kvůli nižším cenám. Při žádné operaci by neměla být cena upřednostňována před kvalitou pracoviště a především erudicí operatéra.
Blefaroplastika (operace očních víček) u jednoho oka
Jednostranná blefaroplastika se sice ve vzácných případech provádí, avšak často řeší situaci na kratší dobu. Pokleslé jedno víčko bývá převážně sníženou funkcí nervů jedné strany, a to chirurg není sto zvládnout.
Jen v dětství jsou pokusy o řešení ptotického jednoho víčka vytažením drobného svalíku ve víčku a jeho přichycení níže. Operaci tzv. Müllerova svalu řeší oftalmologové, nebo zkušení plastičtí chirurgové a jedná se o zdravotnickou problematiku.
Asymetrie vzhledu očních víček
Oční štěrbina je tvořená tzv. kantem. Je to chrupavčitý okraj víček, ze kterého rostou řasy. Tvar oka je daný tímto kantem. Někdy mají klienti/ky dojem, že jim plastický chirurg změnil operací tvar očí, ale to dost dobře není možné. To by musel odstranit neodborně nepřiměřené množství kůže, aby se změnil tvar kantu. Nejčastějším důvodem je, že jen klient/ka již zapomněl/a, jak vypadal/a před lety.
Kdo je vhodným kandidátem na operaci očních víček
Nejvhodnějším adeptem k blefaroplastice jsou klienti mezi 40-60 rokem života. Neměly by se operovat stavy před 30. rokem života, kdy je kůže ještě velice tažná a efekt není tak dlouhodobý. Pod třicet let jsem operoval jen při stavu zvaném “cutis laxa” – nepřirozeně volná kůže po celém těle.
Kdo nemůže blefaroplastiku (plastiku očních víček) podstoupit
Kontraindikace k výkonu jsou:
- nemoci spojivek
- nemoci kůže víček
- různé degenerativní procesy
- metabolické onemocnění štítné žlázy (Basedova choroba)
Sám neoperuji klienty mladší 30 let, až na výše uvedené výjimky. Například operuji mladé lidi s výraznými váčky pod očima, ale jen přes spojivku, kdy se odstraní jen přebytečný tuk z váčků kolem očí. Tento výkon se nazývá “transconjunctivální blefaroplastika” – tedy přes spojivku. Tento výkon vždy patří jen do rukou zkušeného plastického chirurga, či oftalmologa.
Blefaroplastika u žen a mužů
Zhruba operujeme víčka z 15 až 20 procent mužům, ženy tedy výrazně převyšují poptávku před muži.
Rozdíl mezi operací spodních, horních víček a kompletní blefaroplastikou
Já osobně doporučuji provádět operaci obou víček najednou, protože kůže na očích stárne stejně. A když se odoperují jen jedny, záhy klient/ka cítí zhoršení stavu neoperovaných víček, ale to je relativní pojem. Operované oči jsou hezčí a tak se klient/ka domnívá, že se stav neoperovaných očí zhoršil.
Já upřednostňuji současnou operaci víček horních a dolních víček, nebo nejdříve dolních víček.
Pokles horní partie obličeje
Pokud je pokles očních víček důsledkem celkového poklesu horní partie obličeje (což je prakticky vždy), befaroplastika pomůže jen částečně. Ideální je pak zprvu indikace k řešení liftingu obočí, nebo celkově liftingu čela. Převážná většina klientely do tohoto procesu ale nejde, neboť očekávají efekt zlepšení jen od blefaroplastiky, který jim většinou stačí.
Blefaroplastika v kombinaci s dalším estetickým výkonem
Já osobně nedoporučuji operovat více estetických výkonů najednou. Bohužel, mnoho pracovišť více operací najednou provádí. Já se držím toho, že klienti chtějí být hezčí a neměli by podstupovat zvýšené riziko u více estetických výkonů najednou.
Když kupříkladu dojde k zánětu, což nikdo nechce, může se pak rozpadnout více operovaných krajin najednou. Klient by měl být o takové možnosti při současné kombinaci více výkonů od svého operatéra předem informován a měl by důkladně zvážit, zda chce takové riziko podstoupit.
Blefaroplastika a injekční výplně
Časový odstup od aplikací syntetických materiálů (injekční výplně) je relativní. Já sám se držím pravidla, neoperovat dříve než po ústupu efektu syntetického materiálu, což je minimálně půl roku od jeho aplikace.
Délka efektu a možnost opakování operace očních víček (blefaroplastiky)
Jen výjimečně reoperuji chtivé klientky po 10-15 letech (jen odstranění přebytku kůže). Převážná většina klientů však v odstupu let opakování výkonu nevyžaduje.
Publikováno: 20.5.2019