Samotnému zákroku předcházel screening na spánkovou apnoe a vyšetření specialistou. Lokální anestetikum je aplikováno injekčně do měkkého patra, což může být pociťováno nepříjemně, ale nikoli bolestivě, je potřeba překonat dávicí reflex. Jde vlastně o nejnepříjemnější část celého zákroku.
Injekce do měkkého patra |
Specialista upraví pomocí laseru měkké patro tak, aby vibrace, které způsobují hluk, byly co nejmenší, anebo úplně vymizely. Laserem zkrátí a znovu vymodeluje pokleslé měkké patro a čípek. Patro se zahojením posune výš, utáhne se a přestane vibrovat.
Úprava patra a čípku |
Protože se zákrok provádí v ústní dutině, musí pacient s lékařem spolupracovat a synchronizovat dýchání. Lékař pracuje při výdechu, aby pacient neinhaloval zápach a lehký kouř, který vzniká u laserového zákroku odpařováním buněk. Na dýchání se musí pacient soustředit, aby překonal nucení na zvracení. Nutné je postupovat pomalu, aby nedocházelo ke krvácení.
Bezprostředně po zákroku nemusí pacient pociťovat nic nezvyklého, častější je ale větší či menší škrábání v krku, které způsobuje nezhojená zatavená tkáň.
Po zákroku |
Jeden až dva dny po zákroku nepříjemný pocit v krku přetrvává. Potom ale přijde na řadu bolest, asi jako když člověk dostává angínu. Asi týden se stav zhoršuje. Desátý den bývá vrcholem potíží a během následujících čtyř až pěti dnů bolest ustane.
Tyto bolesti je možné samozřejmě tlumit léky, kloktadlem, preventivně jsou podávána antibiotika, aby se hojení nezkomplikovalo sekundárním zánětem.
Aktualizováno: 15.6.2010