Špičková laserová centra, jako je pražská pobočka mezinárodní sítě klinik Mediestetik, zpravidla disponují celou škálou laserových přístrojů pro komplexní řešení pacientovy situace. Není totiž laser jako laser. Existují lasery neablativní, které nenarušují svrchní vrstvy kůže, a lasery ablativní. Existují frakční lasery, alexandritové lasery, resurfacingové lasery a mnoho jiných.
Už ani chloupek
Jedním z nejmírnějších typů laserů je alexandritový (rubínový) laser, který se používá k rejuvenaci a depigmentaci, jeho hlavní doménou je ovšem odstraňování nežádoucího ochlupení. Paprsek laseru proniká k vlasovým cibulkám a vyvolává jejich tepelnou destrukci. Další chloupky proto nemají odkud růst – tento typ epilace je tak nejen velmi rychlý, ale jako jediný je také patentován americkým úřadem pro léčiva jako prokazatelně účinný. Výsledky ošetření tímto typem laseru jsou trvalé a jeho oblíbenost mezi pacienty z celého světa je veliká.
Krásná tvář a hladká pokožka
Mezi velmi účinné frakční neablativní lasery patří ty od americké společnosti Palomar Medical Technologies, které mají v estetické dermatologii široké využití. Používají se k velmi efektivnímu omlazení pokožky, kdy jejich paprsky pronikají do věkem povolených kolagenových vláken v kůži a stimulují je k větší pevnosti a pružnosti. Pleť se po laserovém ošetření vypíná zevnitř, zlepšuje se její kvalita a struktura a navrací se také její přirozená barva.
Kromě obličeje se tento typ laseru používá k vyhlazování a zjemňování pokožky těla – velice dobrých výsledků se dosahuje při léčení strií nebo jizev. „Při léčení jakýchkoliv problémů reliéfního povrchu pokožky nemá laser Palomar v dnešní době konkurenci. Ošetření je velice rychlé, bezbolestné a efektivní. Pacienti jsou výsledky často doslova ohromeni,“ říká laserová specialistka kliniky Mediestetik MUDr. Magda Neparidze.
Konec rozšířeným cévkám i růžovce
Kožní problémy cévního charakteru nejlépe řeší cévní laser V-Beam Perfecta, jehož paprsek je silně absorbován krevním barvivem a vyvolává stažení cévky. Nepěkné červené kresby na pokožce tak po ošetření blednou a mizí. V-Beam si poradí s metličkami, s růžovkou, ohněm a kuperózou, s hemangiomy, nadměrným červenáním se a s celou řadou jiných cévních nešvarů kůže. Dále se jeho pomocí dá řešit akné, vrásky, pigmentace, sluneční i stařecké skvrny.
Znaménka už nejsou problémem
Dávno je pryč doba, kdy veškerá nechtěná znaménka řešil chirurg v nemocnici. Ablativní resurfacingový laser CO2 s nimi skoncuje během několika minut bez nutnosti stehů nebo rekonvalescence. Kožní výrůstky všeho druhu, mateřská znaménka, fibromy, papilomy i bradavice, se vším si laser poradí. Výborný je také k vyhlazování jizev po akné, k odstraňování nežádoucí pigmentace a k celkové rejuvenaci pleti – mírní vrásky a pleť zpevňuje. „Hojení pokožky po laserovém ošetření je daleko rychlejší a příznivější než po klasickém chirurgickém zákroku. Nezůstávají po něm žádné jizvy ani jiné viditelné stopy,“ dodává MUDr. Neparidze.
Mýtus o tom, že se pokožka po ošetření laserem nesmí v žádném případě vystavovat slunci, navíc už v moderní době také neplatí – nebo si snad myslíte, že v Austrálii nebo Saudské Arábii jsou medicínské lasery zakázány? Nikoliv. I v zemích se zvýšenou sluneční aktivitou se laserová ošetření provádějí – nedoporučuje se totiž sice hned po ošetření zavítat na rozpálenou pláž nebo do solária, pokud se ovšem člověk chrání krémem s vysokým faktorem, nemusí se sluncem vůbec nijak znepokojovat.
Publikováno: 25.3.2014