Pocení slouží k termoregulaci organismu. Jsou ale stavy, kdy je projevem dalších potíží lidského organismu. Zvýšené pocení může mít genetický předpoklad, většinou se ale rozvíjí na základně dalších okolností, které život přináší. V čínské medicíně v podstatě rozeznáváme dvě základní situace, ve kterých dochází ke zvýšenému pocení a to, když tělo je v energetickém přebytku, nebo energetickém nedostatku.
Člověk bez pohybu, zvyklý na guláš se šesti knedlíky, je v energetickém přebytku, protože jeho organismus nezpracuje tento příval energie, nějak se jej potřebuje zbavit a tak se mimo jiné potí.
Žena se studenýma rukama a nohama v energetickém nedostatku po porodu se začne potit, protože tělo jen ztěží udrží energetickou soudržnost, tedy uzavřené póry, a voda z těla teče ven. Žena v klimakteriu po letech menstruace a několika porodech se vydala ze životadárné energie, kterou nazýváme Yin, a také se potí, hlavně v noci.
V čínské medicíně se tomu snažíme čelit bylinnými preparáty, jejichž názvy už napovídají, k čemu jsou určeny: “Hostina pěti chutí”, ”Harmonie z broskvového háje”. Užívají se dlouhodobě a jsou schopny pocení úplně odstranit.
Více na www.oggroup.cz
Publikováno: 26.1.2009