Hepatitida A je běžným onemocněním u lidí žijících v nevyhovujících podmínkách se špatnou hygienou. Nicméně každý se může nakazit a přenést onemocnění do jiných oblastí. Hepatitida A je proto celosvětovým problémem. Vzplanutí onemocnění a jeho epidemie se může objevit kdekoliv. Největší incidence tohoto onemocnění je u dětí, protože ještě spolehlivě nedodržují hygienické návyky. Hepatitida A se může velmi rychle šířit ve školách a dalších institucích pro děti, jako jsou například školky a jesle. Virová hepatitida typu B se přenáší převážně cestou parenterální, tedy cestou infikovaných očkovacích látek, znečištěných injekčních jehel, chirurgických nástrojů a intimním stykem.
Příznaky po inkubaci jsou (v průměru 100 dnů) především únavový syndrom, mírné zažloutnutí kůže a očí a pomalu nastupující pocity nechutenství, pocity na zvracení a bolesti břicha.
Za jeden až dva týdny se zvětší játra a může se objevit zažloutnutí kůže a očí. Nejsnadněji je toto zažloutnutí pozorovatelné na bělmech očí. V průběhu žloutenky může být moč tmavá a stolice naopak světlá. Tyto příznaky obvykle přetrvávají 3 až 6 týdnů, ale u některých osob je toto období delší nebo dochází i k opakování onemocnění s celkovým trváním hepatitidy až 6 měsíců. U dětí do 2 let je průběh hepatitidy A často bez jakýchkoliv příznaků a tedy klinicky nerozpoznatelný.
Nakazit se hepatitis typu A je velmi jednoduché, přenáší se dotykem (fekálně orální cestou). Je tedy důležitá opatrnost a důsledná osobní hygiena!
Hepatitis typu B se přenáší infikovanými tělesnými tekutinami (sliny, krev, sperma, poševní sekret). Může se však přenést i kožní cestou.
Asi jeden z každého tisíce infikovaných pacientů zemře na jaterní selhání!
Prevencí je zvýšená hygiena, snížení sexuální promiskuity, zvýšená opatrnost při aplikaci injekcí, vyhýbání se rizikovým skupinám obyvatel. Samozřejmě je možno preventivně podat účinnou očkovací látku.
Důsledným dodržováním osobní hygieny, zvláště pak mytím rukou po použití toalety a omýváním potravin je možno nákazu minimalizovat. Důležité je omezit kontakt s rizikovými skupinami lidí a využít očkování proti žloutence.
Pro ty, kteří zatím nebyli očkováni proti hepatitidě A nebo B, se doporučuje podání kombinované látky, tzn. proti hepatitidě A+B společně.
chrání proti oběma typům žloutenky současně.
U očkování typu A+B je zaručena celoživotní imunizaci.
Očkování u typu A+B se provádí ve třech dávkách. Druhá dávka měsíc po první, třetí dávka 6 měsíců po první.
U očkování pouze typu A je třeba přeočkování po letech.
Aktualizováno: 3.6.2010