“Patologické dilatace malého kalibru periferních žilek” – takto popsal Von Graf podstatu teleangiektázií dolních končetin v roce 1807.
Příčin jejich vzniku je celá řada. Často je prvotním důvodem genetická predispozice, typ zaměstnání či nepříznivý vliv výrazných teplotních rozdílů.
Pokud se vaskulární léze objeví, je vhodné vyhledat lékařské ošetření, vycházející z nejnovějších léčebných postupů.
K odstranění teleangiektázií lze dnes použít několik způsobů. U žilek dolních končetin se nejvíce osvědčila injekční skleroterapie a transdermální laserové ošetření, případně kombinace těchto dvou technik.
Transdermální fotokoagulace používá světlo k tomu, aby způsobilo tepelné poškození žilek umístěných na dolních končetinách a/nebo jiných oblastech s jednotlivými průměry do 2.0 mm.
Zlatým standardem v laserové terapii teleangiektázie dolních končetin byla doposud vlnová délka 1064 nm Nd-YAG laser sdlouhým pulzem.
Tato vlnová délka aplikovaná s vysokou hustotou energie však způsobuje pacientům velkou bolest a má řadu vedlejších účinků.
Aby bylo dosaženo selektivního poškození žilek a zabránilo se poškození epidermis / dermis, je třeba pečlivě zvolit vlnovou délku, délku pulzu a fluenci laserového záření.
Všechny tyto charakteristiky spojuje v jednom zařízení nový diodový laser Velure S940 firmy Lasering .
Pokud bereme do úvahy všechny proměnné spojené s teleangiektáziemi, laser s vlnovou délkou 940 nm je díky svým vlastnostem jednoznačně nejlepším nástrojem pro ošetření tohoto typu problematiky.
Jeho vysoká výkonnost, vyjádřená relativně krátkými pulzy, je bez pochyb nejlepším kompromisem mezi efektivitou hloubkové koagulace a komfortem pro pacienta (bolest a nežádoucí efekty). Pokožka je před a po laserovém ošetření krátce zchlazena pro zvýšení komfortu pacienta.
Selektivní fototermolýzní efekt Velure S940, daný maximální selektivitou paprsku, se vyhýbá termálnímu poškození tkáně v okolí žilky, a zároveň okamžitě a trvale “vaporizuje” hemoglobin v této žilce a myoglobin v přilehlé svalové vrstvě a tím způsobuje okamžitý termální endoteliální efekt a smrštění kolagenu s okamžitým vizuálním zmizením žilky.
Další charakteristiky, které podporují používání 940 nm diodového laseru, jsou skvělá absorpce v hemoglobinu, hluboká penetrace (3 - 4 mm) a nízká interakce s melaninem.
Laserové světlo o vlnové délce 940 nm v porovnaní s Nd:YAG je 2,36-krát lépe absorbováno na úrovni oxy HGB a 5-krát lépe na úrovni deoxy HGB.
Ošetření je bezbolestné, bezpečné, efektivní a bez vedlejších nežádoucích účinků.
Více informací naleznete zde
Aktualizováno: 20.4.2016