Jedná se o dosud nejmodernější frakční CO2 laser - Slim E30 se skenerem MiXto SX firmy Lasering (rok výroby 2008). Koncovka přístroje postupně vyzařuje svazek laserových mikropaprsků, které působí vaporizaci (odpaření) „staré“ svrchní vrstvy pleti a zároveň podporují novotvorbu kolagenu v jejích hlubších vrstvách. Díky frakční technologii je pouze část (frakce) pokožky vystavena laserovému světlu. Neovlivněná plocha obklopující jednotlivé ozářené mikrobody podporuje a urychluje přirozené hojení ošetřené oblasti. Frakční CO2 laser Slim E30 se skenerem MiXto SX se nejčastěji používá na obličej, krk, dekolt a hřbety rukou. Většinou se pro dosažení požadovaného výsledku provádí pouze jedno ošetření. Pokud je to nutné, lze realizovat druhou aplikaci, minimálně s odstupem čtyř až osmi týdnů. Výkon má však kromě rychlých regeneračních změn i efekt dlouhodobý. V průběhu šesti měsíců od ošetření dochází k postupnému dalšímu vyhlazování vrásek a vypínání pokožky, a to díky přetrvávající produkci nového kolagenu.
Ošetření frakčním CO2 laserem Slim E30 MiXto SX je dobře snášeno, není nutná narkóza ani pobyt v nemocnici. Pro zmírnění nepříjemných pocitů se u citlivějších klientů může použít krémové lokální anestetikum (Emla krém). Během zákroku klient individuálně vnímá lehké pálení, které přetrvává ještě po dobu 30 minut až 3 hodin od zákroku. Vjemy lze přirovnat k pocitu tepla a štípání, které následuje po delším opalování na slunci. Na pokožce se utvoří drobné tečky představující jednotlivé body ošetřené laserovým paprskem. V některých případech může přetrvávat začervenání a lehký otok, který ale do 24 hodin od výkonu vymizí. Podle pokynů lékaře je vhodné aplikovat dvakrát denně zklidňující hojivý krém.
V následujících několika dnech bude kůže postupně získávat opálený vzhled a horní vrstvy pleti se začnou jemně olupovat. Zároveň se objeví omlazená pokožka s výrazně lepším vzhledem a vyváženou barevností. Minimálně po dobu dvou až tří měsíců od výkonu je nutné chránit ošetřenou kůži před UV světlem. V opačném případě může při osvětlení UV paprsky pokožka dlouhodobě změnit barvu oproti okolí.
Pro větší srozumitelnost zařazujeme na závěr stručný přehled metod laserové rejuvenace (omlazení) pleti.
Možností je totiž celá řada a podle mechanismu účinku je můžeme zjednodušeně rozdělit na ablativní a neablativní.
Při neablativní laserové rejuvenaci působí laserová energie takovým způsobem, aby nepoškodila svrchní vrstvu kůže. Cílem terapie je stimulace biochemických procesů v kůži, případně i v podkoží. Jde především o regenerační pochody, včetně přestavby a novotvorby kolagenu. Výsledkem je vyhlazení drobných vrásek a zlepšení celkového napětí kůže. Pleť po ošetření nerudne ani nemokvá, netvoří se stroupky a nezvyšuje se citlivost vůči slunci. K dosažení optimálního výsledku je zapotřebí vždy více sezení, často v krátkých časových intervalech (záleží na druhu laseru). Efekt neablativní laserové rejuvenace nastupuje pomalu a postupně, přetrvává po dobu šesti až dvanácti měsíců. Pokud jde o typ laseru, používá se např. diodový laser o vlnové délce 808 nm (mj. MedioStar XT firmy Asclepion) nebo Nd:YVO4 laser o vlnové délce 532 nm (např. Velure S5 firmy Lasering).
Mnohem výraznějšího omlazujícího účinku dosáhneme ablativní laserovou rejuvenací. Touto metodou lze odstranit i výraznější vrásky, jizvy po akné, pigmentové nepravidelnosti a rozšířené póry.
Využíváme působení laseru nejen v hlubších vrstvách pleti jako při neablativní rejuvenaci, ale i na jejím povrchu – „staré“ vrstvy pokožky ošetření částečně nebo zcela odstraní. Skutečně radikálního omlazení, bez výrazných vedlejších účinků či dlouhé rekonvalescence dosáhneme jedině frakčním CO2 laserem. Jen limitovaně je schopen podobný efekt vyvolat erbiový laser, ošetření tímto typem laseru je navíc nutné několikrát zopakovat.
Aktualizováno: 13.10.2008