Trpíte diabetem? Změňte svoje myšlení a uzdravte se

Autor:

Světový den diabetu připadá na 14.11. Diabetes postihuje skoro milion pacientů v České republice a podobně řádí i v dalších zemích, kde jsou zákony a péče o zdraví řízeny farmaceutickým a potravinářským průmyslem. Diabetes neboli cukrovka, někdy také označovaná jako sladký zabiják, je nebezpečný především svými komplikacemi, které ohrožují snad všechny orgány v těle. Farmaceutický průmysl vyrábí léky, které, ač předepisované lékaři, nevedou k výraznějším úspěchům a zcela jistě ne k úplnému vyléčení. Cesta k uzdravení ale existuje, stačí změnit způsob myšlení a začít se starat o svou životosprávu.

pexels photo 1001897

Diabetes - civilizační choroba na vzestupu

V posledních letech můžeme sledovat velmi prudký nárůst diabetu 1. i 2. typu. Diabetes 2. typu se vyskytuje mnohem častěji a je spojován s naší stravou. Americký odborník na prevenci J. Fuhrman vysvětluje tento fenomén následovně 

"Dnešní strava je natolik sladká a diabetogenní, že bohužel na většinu pacientů s diabetem 2. typu již tradiční léčba nefunguje. Diabetické léky také mohou vést k nadváze a ne každý je dobře snáší."

Závislost na cukru

Závislost na cukr či na sladké je asi 9 krát silnější než na heroin. Je tedy těžké odolat a nepodlehnout touze jíst nezdravou a často průmyslově upravenou stravu, která je bohatá na cukry. Cukry totiž neobsahují jen sladké zákusky či limonády, ale najdeme je například v bílém pečivu, knedlících či těstovinách, tedy v potravinách bohatých na škrob.

Při požívání sladkého se nám zvyšuje koncentrace cukru v krvi a ten pak ovlivňuje cévy, což může vést ke kornatění tepen neboli ateroskleróze. Tento chronický zánět lze přirovnat k rezavějícímu potrubí, kdy se na stěnách tepen usazuje cholesterol. Následně vzniká plak a ten může ucpat některé z životně důležitých tepen v srdci, mozku, oku či ledvinách.

Částečné nebo úplné ucpání může mít nedozírné následky v podobě srdečního infarktu, mozkové mrtvice, oslepnutí nebo poškození ledvin do takové míry, že je nutná dialýza.

Léčba cukrovky

Klasická léčba pro pacienty s cukrovkou 2. typu zpomaluje a oddaluje tyto nebezpečné komplikace, které mohou být až život ohrožující. Nedokáže však cukrovku vyléčit. Podle školní medicíny pacient nemusí vlastně dělat nic, stačí brát tabletky nebo inzulín. Diabetici často jedí vše, co chtějí.

Existuje ale i aktivní přístup, který se snaží nežádoucím účinkům předejít díky změně životosprávy. Je ovšem potřeba radikálně změnit myšlení a přehodnotit si priority v životě.

Nastává otázka, jak to udělat. Jen málokdy se pacientovi podaří to zvládnout, pokud je na to sám, ale v České republice můžeme najít kliniky, které používají regenerativní medicínu a uzdravují z chronických (dlouhotrvajících) onemocnění. Bez změny myšlení a aktivního přístupu to ale bohužel nejde.

Změna životního stylu je základ léčby cukrovky

Jestliže to chcete vyzkoušet, jen nutné se zaměřit na stravování, pohybovou aktivitu a také na regeneraci poškození, které vzniklo v průběhu cukrovky. Je třeba si rozmyslet, jestli si dám hamburger a kolu nebo radši něco méně kalorického, ale zato bohatého na vitamíny, minerály a antioxidanty chránící před chronickým zánětem, který vznikl v důsledku vysoké hladiny cukru.

Je lepší a zdravější sedět u televize nebo se raději jít proběhnout do lesa nebo projít do parku? Pokud nechci mít infarkt, mozkovou mrtvici nebo kvůli komplikacím diabetu přijít o zrak či muset chodit pravidelně na dialýzu, je nutné položit si otázku, jak zregenerovat poškození cév, které už v průběhu cukrovky vzniklo.

Nové metody minimalizují chronické záněty v cévách

K minimalizaci chronického zánětu v cévách se nově používá metoda regenerativní laserové terapie. Tuto novou metodu z Německa nám představil pan profesor Jaroslav Michálek z kliniky Cellthera v Brně, který s ní má bohaté praktické zkušenosti. 

"Regenerativní laserová terapie potlačuje chronický zánět v cévách. K aplikaci se používá speciální kanyla, která se zavede do žíly. Celý proces se opakuje celkem desetkrát, aby se dostavil požadovaný výsledek. Pacient ale musí spolupracovat také ohledně výživy, kterou dokážeme optimalizovat, stejně jako umíme poradit s pohybem a hlavně se změnou myšlení, aby se vše podařilo a pacientovo zdraví se zlepšilo co nejvíce."

Jakou cestou se vydáte vy, záleží jen a jen na vás.

Publikováno: 14.11.2018

Autor

Vystudoval Lékařskou fakultu Masarykovy univerzity v Brně, kde také působil do roku 2011. Od roku 2011 je prezidentem Mezinárodního konsorcia pro buněčnou terapii a imunoterapii a od roku 2012 je vedoucím lékařem kliniky Cellthera v Brně (www.celltheraclinic.cz)