Vyberte si správnou operaci dolních víček

Autor:

Pytle pod očima a povadlá oční víčka jsou znakem stárnoucího obličeje stejně jako vrásky. Někoho postihnou dříve, jiného později, ale většina z nás se s nimi v životě setká. Operace očních víček, blefaroplastika, přitom patří mezi nejběžnější zákroky estetické medicíny. Nové postupy a hlavně kombinace metod postavená na míru konkrétnímu pacientovi zlepšují výsledný efekt a zvyšují bezpečnost ošetření.

Blefaroplastika je zákrok zdánlivě jednoduchý. Lékař si změří a následně odstraní přebytečnou kůži. Otvorem vyjme nadbytečný tuk, upraví sval obemykající oko a nakonec vše sešije plastickým stehem. Ani cena není nikterak závratná. Kupodivu se za posledních 20 let nezvýšila a zákrok stále stojí kolem 9 - 10 000 korun.

Najděte si toho pravého chirurga

Tuto standardní proceduru nabízí velké množství lékařů, nejenom plastičtí chirurgové, ale i třeba oční lékaři. I zde však platí dvakrát měř a jednou řež. V okolí očí je kůže velmi jemná a i ta nejmenší chyba je navždycky vidět. „Stagnující ceny výkonu zpřístupnily tuto operaci široké veřejnosti, ale zároveň tlačí na rychlost provedení, aby se operace lékařům vůbec zaplatila. Všem klientům proto doporučuji nedívat se primárně na cenovku, ale zejména na počet výkonů, který dotyčný lékař pravidelně dělá,“ varuje před unáhleným výběrem chirurga doc. MUDr. Roman Šmucler, CSc., přednosta Asklepionu – Kliniky a institutu estetické medicíny. Důležité je mít možnost zvolit si některý z mnoha existujících chirurgických postupů, které se liší zejména v závislosti na tvaru oční krajiny.

Operace bez jizev

Léty prověřeným postupem je transkonjunktivální blefaroplastika. Lékař při ní neodstraňuje nadbytky tuku přes kůži, kde by přes veškerou snahu po sobě zanechal jizvu. Prochází spojivkou oka, tedy mezi zadní stěnou víčka a okem, jakoby „zevnitř“. „Tento postup je možné využít, pouze pokud není potřeba odstranit opravdu velké přebytky kůže dolních víček,“ říká MUDr. Andrea Musilová, vedoucí lékařka oddělení plastické chirurgie v Asklepionu.

Zákrok bez narkózy?

Při operaci očních víček se často zdůrazňuje jako výhoda možnost provést zákrok pouze v místním znecitlivění. Málokdo z ošetřených na to ale následně vzpomíná s nadšením. Při transkonjunktivální blefaroplastika je naopak lépe operovat spíše v celkové anestézii. Ta je vhodná i při klasické operaci a vždy je dobré o ní přemýšlet. V dobře vybavených klinikách klienta narkóza nezatěžuje a navíc pacient první, nejnepříjemnější chvíle po operaci prospí. Nemluvě o následné profesionální péči na lůžkovém oddělení ve srovnání s rychlým odchodem domů s obvázanýma očima.

Ideální spojení skalpelu a laseru

Operaci očních víček je však vhodné předcházet. Klíčová je samozřejmě životospráva. Pomoci ale mohou například výplňově materiály, botulotoxin, opakované laserové peelingy či ještě účinnější laserový resurfacing. Skvělé jsou nejmodernější Er:YAG lasery. Práce s nimi probíhá scannerem, který zaručí naprosto rovnoměrné ošetření celé oblasti, což dramaticky snižuje rizika chyby ošetřujícího. Lékař může vybrat délku hojení – od desítek hodin po dny i týdny – podle času pacienta a požadovaného výsledku.

„V péči doporučujeme pokračovat i po samotném operačním výkonu. Laser nejenom že prodlužuje dosažený vzhled, ale může i zjemnit jizvu, pokud se operovalo klasickým přístupem, nebo zlepšit vzhled kůže s mnoha známkami stárnutí,“ vyjmenovává doplňující péči k operaci očních víček MUDr. Andrea Musilová.

Výhoda kombinace trankonjuktivální blepharoplastiky a laserového ošetření kůže je jasná – žádná viditelná jizva a méně rizika pro pacienta i lékaře.

Publikováno: 31.3.2011