Vetchozrakost je důsledkem přirozeného stárnutí očí a lze říci, že se s ní potýká či bude potýkat naprostá většina populace. Jejím důsledkem je nutnost používat brýle na tzv. čtecí vzdálenost, tedy na přibližně 30 centimetrů. Tato vada následně způsobuje řadu problému v běžném životě, a to ať už v zaměstnání, nebo při využívání volného času. „Problematické je například čtení, vyhledávání údajů v jízdních řádech, psaní SMS zpráv na mobilním telefonu, ale například i sledování televize," uvedl vedoucí lékař ZIRIS očního centra Michal Ziegler s tím, že dosud byla tato vada odstraňována několika metodami, které spočívaly v operačním zákroku, kdy bylo jedno oko zaostřeno do dálky a druhé na blízko. Výsledným efektem pak bylo „průměrné vidění". Toto však mnoha pacientům nevyhovovalo. „Nabízela se také implantace multifokální nitrooční čočky, což je ale pro pacienta již náročnější operativní zákrok," dodal Ziegler.
Metoda PresbyMAX®, kterou vyvinul dodavatel laseru, německá společnost Schwind, a kterou lze realizovat právě jen na tomto excimer laseru odstraní problém vetchozrakosti rychle a efektivně. „Navíc řeší problém na obou očích zároveň," vysvětlil dále Michal Ziegler s tím, že tato metoda je sice ve světě využívána jen něco přes jeden rok, ale absolvovalo ji již přes deset tisíc pacientů. Nejoblíbenější je pak v Německu a Francii. Vsetínské oční centrum je tak v České republice jejím průkopníkem.
Během krátké laserové operace pacient nepociťuje bolest, sleduje jen červené a zelené světlo z laseru. Ten vytvaruje rohovku do požadovaného tvaru – multifokálního profilu. Samotnému laserovému zákroku však předchází náročné diagnostické vyšetření, pro které je vsetínské pracoviště dostatečně vybaveno. Jedná se o unikátní a nejpřesnější diagnostickou technologii, která kombinující dva přístupy k popisu zakřivení vrstev rohovky, kdy se analyzuje nejvíce skutečně proměřených bodů rohovky s nejvyšší přesností měření. Excimerový laser využívá automaticky aktivní eyetracker. Datové propojení s excimerovým laserem Amaris 750S je samozřejmostí. Spolu s tímto laserem vytváří v současnosti nejpřesnější možnou kombinaci technologií.
„Metoda PresbyMAX® je navíc vhodná i pro pacienty po operaci šedého zákalu, kterým byla aplikována standardní nitrooční monofokální čočka a kteří jsou i po operaci šedého zákalu nuceni nosit brýle. Po PresbyMAXu již brýle mít nemusí. Ani laserová operace podstoupena dříve není problém pro zákrok zbavují klienta brýlí na čteni," dodává Jiří Siegl oční lékař.
Obrovskou výhodou metody PresbyMAX® je také to, že pacient předtím, než podstoupí samotnou operaci, dostane možnost vyzkoušet si, jak po ní bude vidět. Umožňuje to aplikace speciální kontaktní čočky simulující vidění po případném laserovém zákroku.
Pokud by však pacient po operaci nový stav špatně snášel, lze vidění dalším zákrokem vrátit do původního stavu. Toto patří k další unikátnosti metody PresbyMAX®.
Jiří Žurek
Publikováno: 10.5.2013