Nejčastější dioptrickou vadou je krátkozrakost (myopie). Vzniká ve chvíli, kdy ostrý obrázek dopadá již před sítnici a na sítnici se paprsky rozbíhají. Tato vada postihje zhruba 30% obyvatel. Řeší se obvykle rozptylným (minusovým) sklem.
Dá se říci, že opačnou vadou je dalekozrakost (hypermetropie). Postihuje zhruba 10% populace. Obraz se vytváří ostrý až za sítnicí a řešením jsou spojky, tedy plusová skla.
Další velmi častou vadou je tzv. astigmatismus. Jedná se o nepravidelný tvar oční rohovky, což zůsobuje neschopnost vidět ostře na jakoukoli vzdálenost. Obraz může být rozostřený v různých částech plochy.
Prakticky u každého člověka nad 45 let věku se vyskytuje. vetchozrakost (presbyopie). Je typická neschopností dobře zaostřit na krátkou vzdálenost. V takovém případě pacient potřebuje „brýle na čtení“.
V současné době medicína nabízí celou řadu možností, jak úspěšně dioptrické vady řešit.
Klasickým řešením jsou brýle se skly odpovídajícími konkrétní vadě, dále kontaktní čočky, ale také refrakční operace.
U brýlí se v současnosti nabízí možnost volit mezi různými materiály pro skla (minerál, plast), ale i mezi jejich úpravou pro kombinované vady. Bifokální skla (sklo je rozděleno na dvě části, které umožňují ostré vidění na krátkou i dlouhou vzdálenost) jsou dnes již méně využívanou metodou oproti sklům multifokálním, které mají plynule proměnlivou dioptrii.
Kontaktní čočky dělíme jednak podle doby použitelnosti (od jednodenních až po několikaměsíční) a také podle typu oční vady. Lze využít čočky torické ke korekci astigmatismu a stejně jako u brýlí lze pořídit čočky multifokální či bifokální. Oblíbená je také možnost měnit jejich barevnost.
Pokud se chcete vyhnout nošení brýlí nebo čoček, lze za určitých podmínek provést některou z refrakčních operací. Ty se v zásadě dělí na dva typy: povrchové a nitrooční.
Mezi povrchové operace patří laserové zákroky (LASIK, PRK, DTK, femtoLASIK, epiLASIK, LASEK) a astigmatická keratotomie (AK), která se provádí klasickou chirurgickou cestou.
Mezi nitrooční operace patří refrakční lensektomie a implantace čočky. Jedná se metodu, při které se po odstranění původní čočky za pomoci ultrazvuku dosadí umělý implantát. Operaci lze úspěšně provést i u velmi závažných dioptrických vad.
Dioptrické vady jsou nejrozšířenějším očním problémem. Možnost jejich řešení vždy závisí na komplexním očním vyšetření, typu vady a její progresi. Doporučujeme jakékoliv oční problémy řešit s očním lékařem a vyhnout se nákupu dioptrických brýlí bez předchozího vyšetření.
Publikováno: 15.8.2008