Pacient před čtyřmi roky utrpěl velice těžký úraz oka, při kterém došlo k pronikajícímu poranění oka s devastací a ztrátou prakticky celé duhovky a s následným rozvojem poúrazového šedého zákalu. Devastující zranění mělo za následek nejen ztrátu vidění postiženého oka ale i těžký kosmetický defekt, který pacientovi působil výrazné traumatické obtíže.
Specialisté z pražského pracoviště Evropské oční kliniky Lexum se rozhodli pro náročný mikrochirurgický zákrok spočívající v odstranění zkalené čočky, implantaci umělé nitrooční čočky a implantaci umělé duhovky. Celý zákrok, který trval více než hodinu, provedla Doc. MUDr. Drahomíra Baráková, CSc. s týmem svých spolupracovníků.
„Operace byla náročná, proběhla však zcela bez komplikací. Stejně tak probíhá pooperační hojení. Pacient je s výsledkem operace velmi spokojený, a to nejen pro vynikající kosmetický efekt. K jeho úžasu se po letech obnovilo opět i vidění poraněného oka“, dodává k zákroku Doc. Drahomíra Baráková.
Umělá duhovka je vyrobena ze silikonu. Její zpracování je kosmeticky dokonalé a na první pohled jí nelze odlišit od „pravé duhovky“. Uprostřed umělé duhovky je vytvořen otvor odpovídající zornici. Duhovka se vyrábí individuálně pro každého pacienta na základě digitální fotografie zdravého oka, takže barva i struktura umělé duhovky je k nerozeznání od jeho vlastní duhovky. Umělou duhovku lze použít jak pro rekonstrukci poúrazových stavů oka, tak pro případy, kdy duhovka není při narození vyvinuta a v oku zcela chybí.
Autorem článku je Evropská oční klinika Lexum
Aktualizováno: 8.2.2011