Uchovávání očních léků
Protože oko je velmi citlivým orgánem, uchovávání a používání očních léků má svá přísná pravidla. Pokud vám lékař předepíše jakýkoliv lék určený k aplikaci do oka, vždy si nejprve přečtěte příbalovou informaci, kde se dozvíte nejen jak léky aplikovat, ale také uchovávat. Některé z nich vyžadují skladování v chladu (v lednici) nebo temnu, u jiných toto pravidlo neplatí. Co však platí naprosto bez výjimky je to, že jakmile byl jednou lék použit, nesmí být skladován pro použití „někdy v budoucnu“. Ačkoli je doba expirace např. půl roku, jakmile došlo k otevření, po ukončení léčby je přípravek třeba zlikvidovat.
Základní pravidla aplikace očních léků
Pokud hovoříme o očních lécích, máme na mysli především kapky, masti nebo gely. Obecně platí zásada, že při aplikaci očních léků se nesmíte tubičkou či kapátkem dotýkat oka, nádobka léku by se potom mohla stát zdrojem infekce.
Oční léky se aplikují do spojivkového vaku. Pokud si je člověk aplikuje do očí sám, posadí se, mírně zakloní hlavu, stáhne dolů dolní víčko a kape tak, aby se nedotkl kapátkem oka. Po vkápnutí je třeba zavřít oči a lehce osušit víčko. Pokud lék aplikuje druhá osoba, stojí u pacienta ze zadu za hlavou, ten buď leží nebo sedí s hlavou v záklonu. Postup aplikace je stejný. V případě, že je třeba mast nebo kapky podat dítěti nebo neklidnému nemocnému, který se brání, je třeba asistence další osoby. Dítě si posaďte na klín, svými stehny mu sevřete nohy, ruce mu jemně ale pevně přitiskněte k tělu svou rukou a druhou ruku položte na jeho čelo a držte hlavičku v záklonu. Vše se bude provádět lépe, pokud předem dítěti vysvětlíte, že aplikace léku mu přinese úlevu a povzbudíte je ke spolupráci.
Jiné pravidlo platí pro aplikaci kapek pro zelený zákal. Kape se do zevní části prostoru mezi okem a dolním víčkem a po vkápnutí je třeba zavřené oko zmáčknout na 3 – 5 minut, aby se předešlo odtoku kapek do slzného kanálku a tím jejich nepříznivým účinkům na celý organismus.
Při aplikaci mastí je třeba nejprve po otevření nové tubičky, několik milimetrů masti vytlačit mimo oko. Teprve potom je možné přistoupit k aplikaci masti nebo gelu do oka. Postup je stejný jako u aplikace kapek. Mast se aplikuje směrem od koutku k vnějšímu okraji oka. Po podání masti je třeba počítat s rozmazaným viděním. Lékař proto mast nejčastěji ordinuje na noc a je vhodné ji podat až bezprostředně před spaním.
Výplach oka
Výplach oka se provádí pomocí nádobky k tomu určené, která bývá součástí balení roztoků určených k výplachu oka nebo se dá samostatně zakoupit v lékárně. Výplach oka by se měl provádět před aplikací dalších očních léků, protože odstraní z jeho povrchu hnis a hlen a podávaný lék tak lépe pronikne do oka. Pokud se provádí výplach z tzv. undinky, tedy nádobky, ze které se oko proudem vyplachuje, vždy je třeba postupovat od očního koutku směrem ven.
K výplachu se nejčastěji používá borová voda, ale v případě nutnosti lze použít běžnou vodu. Zvláště u akutních stavů jako je poleptání je důležité oko vypláchnout velkým proudem vody a vyplachovat cca 10 minut.
Po aplikaci očních léků by se nikdy neměly oči mnout a vždy podávat přiměřené množství léku. Zvláště u kapek s možnými vedlejšími účinky (např. betablokátory u léčby galukomu) je třeba pečlivě dbát, aby byl aplikován přesný počet kapek.
Pokud se po aplikaci očních léků objeví nežádoucí účinky jako je alergická reakce na lék, je třeba oko vypláchnout, aby se lék odstranil a dále nepůsobil a co nejdříve navštívit očního lékaře.
(redakce)
Publikováno: 17.11.2008