Jak vybrat správnou nitrooční čočku?

Nitrooční čočku si pacient volí jednou provždy. Proto je nutné vybírat pečlivě. Podle čeho se řídit? Co je důležité si uvědomit? Poradí MUDr. Jana Mikšovská z Oční kliniky DuoVize v Praze. "Implantace nitrooční čočky má tu výhodu, že dokáže odstranit vysoké dioptrické vady, astigmatismus i šedý zákal. Pacienti po implantaci umělých čoček často říkají, že vidí vše krásně jako zamlada," říká MUDr. Jana Mikšovská.

Na trhu je velký výběr nitroočních čoček. Jaké zásady tedy platí při rozhodování?

Důležité je uvědomit si, že nitrooční čočka se vybírá jednou provždy. Není to rozhodnutí jako při výběru slunečních brýlí, kdy si každé léto koupíme nové. U nitroočních čoček máme dva druhy: fakické, které se implantují k vlastní čočce, a pseudofakické, jež nahrazují vlastní čočku. Samy o sobě mají oba druhy spoustu předností. Důležité je tak uvědomit si, jak si vlastně přejeme vidět.

Můžete být konkrétnější? Co všechno si tedy může pacient přát?

Dneska může být už pacient náročný a může chtít dobře vidět na dálku, na blízko i na střední vzdálenost, tedy na počítač. Všeobecně: výběr čočky záleží na jeho požadavcích a přání. To on si musí uvědomit, jaké jsou jeho priority, jakou kvalitu vidění si po zákroku představuje a jaké činnosti jsou pro něj v životě důležité. Zda chce vidět dobře jen na dálku, nebo na blízko, či na obě ty vzdálenosti, či dokonce i na zmiňovanou střední vzdálenost, tedy na počítač. Může si přát i dobře vidět za zhoršených světelných podmínek, jako je například šero nebo mlha. Případně se může chtít zbavit astigmatismu. Každý pacient je jiný. 

Zmínila jste fakické čočky a pseudofakické. Jak se dělí a jak se v nich vyznat?

Fakické nitrooční čočky

řeší vysoké dioptrické vady – krátkozrakost, dalekozrakost a astigmatismus. Nahrazují tak plně brýle či kontaktní čočky.

Pseudofakické nitrooční čočky

- monofokální

poskytují vidění bez brýlí na jednu vzdálenost – na blízko nebo na dálku. U monofokálních čoček si navíc může pacient vybrat, zda chce „jen“ vidět na jednu vzdálenost nebo i zlepšit vidění za špatných světelných podmínek jako je např. šero a mlha. Pokud se rozhodne pro tuto variantu, jde o asférickou čočku. (více o čočce si přečtete ZDE >>). A na výběr má ještě další možnost: jednu vzdálenost odstraní i torická čočka, která zároveň kompenzuje astigmatismus.

 

videni s novymi cockami

- multifokální (bifokální nebo trifokální) – poskytují vidění v celém spektru – od vidění na blízko, přes střední vzdálenost, až po vidění na dálku. Bifokální čočky zlepšují vidění na dvě vzdálenosti = na blízko a do dálky. Trifokální čočky (podrobné info o trifokální čočce) zlepšují vidění na všechny tři vzdálenosti = na blízko, na dálku a na střední vzdálenost, tedy především na počítač. Multifokální čočky jsou zároveň asférické čočky, tedy čočky s lepším viděním za špatných světelných podmínek. Multifokální čočky se vyrábí i ve variantě torických čoček k současnému odstranění rohovkového astigmatismu.

Dá se jednoznačně říct, které čočky jsou tím nejlepším, co dnešní moderní oftalmologie nabízí?

Multifokální asférická čočka. Pokud chce totiž někdo nejostřejší pohled, je pro něj jednoznačně ideální tato čočka. Ostrý obraz získá jak při čtení časopisu, tak při čtení nápisu na druhé straně náměstí.

Jsou jiné nitrooční čočky vhodné pro lidi mladší 40 lety a naopak starší?

Ano. Pro pacienty mladších 40 let s refrakčními vadami, které se nedají odstranit laserem, nebo pro lidi s tenkou oční rohovkou, je nejlepším řešením implantace nitrooční fakické čočky. Jedná se o čočky implantované k vlastní čočce.

Oproti tomu u pacientů nad 40 až 45 let věku mimo rozsah laserových zákroků se doporučuje výměna vlastní čočky.

MUDr. Jana Mikšovská

Při jakých operacích tedy oční chirurgové vyměňují přirozenou oční čočku za umělou?

1. metoda RLE – Refractive Lens Exchange – jedná se o výměnu nitrooční čočky za účelem odstranění dioptrií do dálky anebo do blízka.

2. metoda PRELEX (info o metodě) – Presbyopic Lens Exchange – tady jde o výměnu nitrooční čočky za účelem léčby vetchozrakosti neboli presbyopie. U této oční vady nemohou lidé přirozeně zaostřit na čtecí vzdálenost. Presbyopie se objevuje po 40. roku života.

3. operace šedého zákalu (více info o operaci najdete ZDE >>) – to je nejčastější důvod pro výměnu nitrooční čočky.

Výměna nitrooční čočky jde vždy ambulantní záležitostí?

Jednoznačně. Dneska je výměna oční čočky už naprostou rutinní záležitostí, navíc zcela bezpečnou a bezbolestnou.

V jakých případech se dá udělat re- operace, výměna čočky?

Výměna čočky se provádí velmi sporadicky. Jednak lze vyměnit fakickou nitrooční čočku za pseudofakickou, a to ať monofokální, či multifokální. Tato výměna se provádí, pokud ve vlastní čočce vznikne šedý zákal. U některých jedinců, kteří velmi špatně tolerují obraz, jež vytváří multifokální nitrooční čočka je možno provést výměnu multifokální čočky za monofokální čočku.  

Čím se dále čočky liší?

Cenou, původem i kvalitou. Nitrooční čočky se vyrábí různě ve světě. Ne všechny jsou však stejně kvalitní. V DuoVizi používáme pouze čočky od renomovaných výrobců z Německa či USA vyrobené z vysoce kvalitních materiálů. 

Jaké čočky všeobecně lidé často volí?

U Čechů zaznamenáváme v posledních letech pokrok, nechtějí šetřit na svém zdraví a vybírají tak čočky, které jim zpříjemní a usnadní život. Vzhledem k tomu, že řada lidí chce žít i ve vyšším věku bez brýlí, přistupuje zodpovědně i k výběru a doporučení vhodných nitroočních čoček.

Aktualizováno: 23.9.2016

Doktor ve Vašem okolí