Keratokonus nejčastěji propuká mezi desátým a dvacátým rokem života. Obvykle se rozvíjí plíživě, pomalu, někdy i deset až dvacet let. Prvním léčebným řešením je nošení brýlí nebo tvrdých kontaktních čoček. Ostatně právě tvrdé kontaktní čočky byly po řadu let prakticky jedinou možnou metodou léčby. S rozvojem onemocnění však brýle a čočky ztrácejí svou účinnost. V závažných případech lékaři v minulosti obvykle přistupovali ke komplikované transplantaci rohovky, jejíž výsledky však většinou nebyly uspokojivé. Po operaci u postižených přetrvával vysoký astigmatismus, který brýle ani kontaktní čočky již nezkorigovaly.
Současná medicína již dokáže zastavit počínající onemocnění a stabilizovat rohovku. Terapie obvykle spočívá v používání tvrdých kontaktních čoček, aplikaci riboflavinu a UV-A záření. Tato metoda je známá též pod názvem CCL nebo také CxL. V některých případech se provádí implantace intrastromálních prstenců keraring.
Tvrdé kontaktní čočky
Používání tvrdých kontaktních čoček je u keratokonu účinné, protože dokážou oploštit rohovku. S používáním těchto čoček se však pojí řada nevýhod – oko pod nimi špatně dýchá a čočky na rohovku tlačí. To způsobuje jejich horší snášenlivost. Řešení nabízejí speciální tvrdé čočky Esclera, které se nedotýkají rohovky, ale bělma. Mezi rohovkou a čočkou pak zůstává štěrbina, která se napustí speciálním roztokem. Přirozené funkce oka způsobí, že po určité době je roztok nahrazen slzami. Výhodou těchto čoček je nejen dobrá prodyšnost, ale i to, že velmi dobře kompenzují nerovný povrch rohovky a paprsek světla lámou pravidelně. Díky tomu se zlepšuje vidění až o 40%.
CCL ( CxL)
Vyklenující se rohovku lze velmi dobře zpevnit pomocí aplikace roztoku vitamínu B2 (tedy riboflavinu), po jehož nanesení se provede ozáření ultrafialovým světlem. Celý proces se provádí dle tzv. drážďanského protokolu na operačním sále za přísně sterilních podmínek. Tato kombinace ošetření vyvolá v rohovce chemickou reakci při níž molekuly riboflavinu tvoří spojovací můstky ke kolagenním vláknům rohovkového stromatu. Dochází k tzv. zesíťování rohovkového kolagenu. Díky tomu je zastaveno další vyklenování a ztenčování rohovky, která je nyní stabilizována. Zkušenost ukazuje, že přibližně do dvou let se mohou dioptrie v oku snížit a vidění se zlepší.
Aplikace keraringu
Keraring je implantát ze speciálního umělého materiálu (jedná se o polymetylmetakrylát). Tento implantát má polokruhovitý tvar, na průřezu je potom trojúhelníkovitý. Vhodná velikost pro konkrétního pacienta se vypočítává podle přesných parametrů rohovky. Výrobce implantátů pak tento výpočet umožňuje přímo na speciálně naprogramovaném online kalkulátoru. Obvykle se do rohovky implantují jeden až dva kusy keraringu, a to propracovanou tunelovou technikou. K zákroku se využívají speciální nástroje nebo femtosekundový laser. Díky jeho použití lékaři odpadá náročné řezání rohovky a práce je velmi přesná. Konečný efekt spočívá ve zmírnění zakřivení rohovky a vyrovnání vyklenutí její horní a dolní poloviny. Opět se tak snižují dioptrie a zlepšuje vidění. V mnoha případech po tomto zákroku ještě lékaři přistupují k CCL, aby zajistili dlouhodobou stabilizaci rohovky.
Publikováno: 1.10.2015