Kdo je vhodným kandidátem pro tento typ operace?
Může přijít kdokoliv, ať už na sobě začíná pozorovat problémy se zrakem, nebo nosí brýle od dětství. Je úplně jedno, jestli špatně vidí na dálku nebo na blízko. Pro zákrok se rozhodnou i lidé, kterým vadí brýle při sportu, práci či jiných aktivitách. Někdo má také třeba dvoje brýle a chce se jich zbavit. Kolem padesátého roku života čočka už ztrácí svou pružnost a zrak se většinou horší. Operaci mohou využít i pacienti trpící šedým zákalem nebo astigmatismem.
Pokud někdo chce operaci podstoupit, co musí udělat?
Stačí se k nám objednat na vyšetření a pak už se pouze dostavit na zákrok. Ten je ambulantní, trvá asi patnáct až dvacet minut. Provádí se pouze v místním umrtvení, anestetikum se nakape do oka.
Je zákrok bolestivý?
Pacient při operaci cítí pouze mírný tlak, jinak nic. Řez je o délce asi dvou milimetrů, čočka je totiž z pružného materiálu, takže se při vpravování do oka přeloží na půlku. Používáme špičkovou techniku a operujeme samozřejmě pomocí mikroskopu.
Jak dlouho trvá rekonvalescence?
Po zákroku pacient odejde se zalepeným okem, oko je zalepeno pouze do druhého dne, pět až deset dní kape ještě kape antibiotické kapky), ale v podstatě už druhý den po operaci je schopen číst. Je však nutné přijet s doprovodem.
Musí se za nějaký čas operace opakovat?
Ne, díky tomuto zákroku už člověk vidí dobře na trvalo.
Jak dlouho trvá, než od vyšetření dojde k samotnému zákroku?
Obvykle tak dva až tři týdny, pokud se jedná o astigmatismus, musíme objednat speciální čočky, tak je lhůta o trochu delší. Snažíme se pacientům vyjít vstříc, zákroky provádíme i o víkendech, nebo v odpoledních hodinách. Samozřejmostí je vstřícnost a lidský přístup našeho personálu.
Publikováno: 28.2.2011