Kvalitní vyšetření očí před operací trvá alespoň dvě hodiny. Během této doby se vyšetřuje zraková ostrost, tloušťka (co si pod pojmem představit) a zakřivení rohovky, binokulární vidění, sítnice oka, přední i zadní segment oka a šíře zornice. "Vstupní vyšetření musí být takto dlouhé, protože je podrobné a musí odhalit i skryté oční vady (typy očních vad), ty by totiž mohly mít negativní vliv na výsledek operace,“ vysvětluje MUDr. Jana Mikšovská z Oční kliniky DuoVize v Praze.
Rozkapání očí odhalí skutečné dioptrické vady
V rámci vstupního vyšetření (popis průběhu) je tak nutné provést i vyšetření v cykloplegii, neboli rozkapání očí. "Během něj dojde k uvolnění svalu, jež drží oční čočku a s jehož pomocí čočka zaostřuje z dálky na blízko. Toto vyšetření ukáže nejen stav sítnice a čočky, ale především umožní odhalit skutečnou dioptrickou vadu pacienta," upozorňuje MUDr. Mikšovská a doplňuje: "Díky tomuto vyšetření může lékař během operace korigovat správné dioptrie."
Ne všechna zařízení dělají rozkapání očí. Do DuoVize přišla nedávno na konzultaci už odoperovaná pacientka. Na jiné klinice jí provedli nekvalitní předoperační vyšetření bez rozkapání očí, lékaři jí tak špatně diagnostikovali oční vadu a přesto ji odoperovali. Žena dnes špatně vidí do dálky i na blízko a pravděpodobně si ponese doživotní následky.
Pozor na vyšetření a operaci v jeden den
MUDr. Jana Mikšovská, lékařka Oční kliniky DuoVize, upozorňuje na další známku nekvalitního přístupu: předoperační vyšetření a operace v jeden den. "Kliniky se tváří, že pacientům šetří čas, ve skutečnosti ale zbytečně riskují. Pokud totiž operují ve stejný den, jako provedli předoperační vyšetření, znamená to, že při vyšetření pacientovi nerozkapali oči. Po rozkapání se totiž oko vrátí do původního stavu asi za 24 hodin a teprve poté je možné oko operovat."
Například v Německu je operace ve stejný den jako vyšetření zakázaná. "Takto rychlý postup ani nedává pacientovi dostatek času, aby si vše v klidu promyslel," dodává Mikšovská.
Nízká cena nerovná se kvalita
Důležitým faktorem by měla být při výběru kliniky i kvalita. "Zkušení lékaři, kvalitní přístroje, předoperační a pooperační péče, to všechno něco stojí. Nízká cena tak nepokryje v žádném případě náklady na špičkové lékaře, opravdu kvalitní zařízení a péči. Zájemci o operaci by se tak neměli orientovat podle ceny, ale podle kvality," radí MUDr. Mikšovská, a dodává: "Stojí operace méně než brýle? Pak se mějte na pozoru! Levné zákroky obvykle totiž nepatří k těm nejmodernějším a nejšetrnějším."
Přemýšlíte nad operací? Ptejte se na předoperační vyšetření, zajímejte se o délku a průběh, v dalším kroku si zjistěte možnosti operace, vybavení daného zařízení a rozsah poskytované pooperační péče.
Publikováno: 5.9.2016