Záněty v létě nejsou výjimkou
Letní pobyt v přírodě bývá spojen s ne vždy optimálními hygienickými podmínkami. V takovém případě mohou být i naše oči ohroženy infekcí.
Infekčními činiteli mohou být viry, baktérie, ale i složitější struktury jakými jsou například prvoci. Nejčastěji bývají zánětem postiženy struktury zevního oka. Tím se myslí záněty víček, záněty spojivky a záněty rohovky. Velmi běžným zdrojem infekce jsou zhoršené hygienické podmínky a především kontaminovaná voda. K iniciaci pak dochází při koupání, ale i například jen při mytí rukou a obličeje.
Příznaky zánětu očí
Nejčastěji popisovanými příznaky ze strany pacientů jsou řezání, pálení, slzení, světloplachost očí a výtok z očí. Ten se může vyvíjet od pouhého zvýšeného slzení až po hlenohnisavý výtok, kdy pacienti nejsou schopni ani uvolnit hnisem slepená víčka od sebe.
V lékárně je k dostání celá řada preparátů, které nejsou vázány na lékařský recept, ale které bohatě postačují pro domácí léčbu. Radu vám určitě ochotně poskytnou v každé lékárně. Je třeba ale pamatovat na to, že neustoupí-li příznaky očních obtíží po aplikaci takového preparátu do 24 hodin, je to jednoznačně důvod k neodkladné návštěvě očního lékaře. Platí, že nedostatečně a pozdě léčený zánět může způsobit i dlouhotrvající závažné komplikace.
Nosíte kontaktní čočky? Buďte opatrní
Varování se týká především zánětem nejvíce ohrožené skupiny, kterou jsou nositelé kontaktních čoček. Mechanické poškození povrchu čočky, nebo špatně sedící čočka může vést k mikrotraumatům povrchní vrstvy rohovky, epitelu.
Epitel je za normálních okolností celistvý a neporušený a tvoří neprostupnou bariéru proti vniknutí infekce do rohovky a dále do hlubších struktur oka. Kombinace defektu epitelu rohovky a infekčního prostředí může být pro oko tragická. Nositelé kontaktních čoček by měli okamžitě po vzniku obtíží navštívit očního specialistu.
Alergické záněty očí
Druhým typem zánětů jsou záněty alergické. Ty se vyskytují jako samostatné oční postižení, ale mnohem častěji v kombinaci s dalšími projevy.
Příznaky alergie:
- kožní vyrážka
- senná rýma
- slzení očí
- svědění
- čirý výtok (intenzivní slzení)
- otok víček
- dechové obtíže
Příčinou alergie u pacienta mohou být potraviny, jako třeba sezónní či exotické ovoce, a dále kvetoucí rostliny a živočichové.
Princip alergické reakce spočívá v tom, že během minulého setkání s příslušným alergenem si naše tělo vytvořilo specifické protilátky, které při každém dalším setkání s ním vedou k intenzivnější alergické reakci. Ta může časem gradovat, takže po úvodním slzení očí, se příště přidá klasická senná rýma nebo otok víček a dechové potíže. Nepodceňujte léčbu alergie v komlexním měřítku, do které spadá i vyšetření alergologa.
Úrazy mohou oči nenávratně poškodit
V celosvětových statistikách úrazů očí jsou to aktivity typu sport a kutilství, které vedou kromě autonehod k nejzávažnějším poškozením očí. Léto je právě o těchto aktivitách a riziko úrazu je proto zvýšené.
Většině takových úrazů přitom lze předejít ochrannými brýlemi. Ty se dnes vyrábějí nejen pro jednotlivé sporty, ale i pro kutily. Existují v nedioptrické verzi, ale některé je možno nechat upravit i podle zjištěné dioptrické vady. To zvyšuje nejen komfort nositele, ale i dále snižuje riziko úrazu.
Poranění tupá a ostrá
Úrazy oka je možno rozdělit do dvou základních skupin na poranění tupá a ostrá. Tupým poraněním oka je nejčastěji zhmoždění oka. Příčinou bývá stlačení oka, které je vyvoláno působením fyzikální síly na oko. V praxi je to například úder míčem či loktem a pěstí. Ostrými poraněními oka jsou nejčastěji řezné a bodné rány. Dost často jsou to poranění sklem rozbitých brýlí. Tato poranění jsou prakticky vždy závažná a vyžadují neodkladné lékařské ošetření.
Chraňte oči před prachem a nečistotami
Velmi častou nepříjemností jsou volně pohyblivá tělíska ve spojivkovém vaku, nebo pod horním víčkem (prachové částečky, písek, hmyz), která můžeme odstranit cípem čistého kapesníku. Pevně lnoucí tělíska neodstraňujeme, oko překryjeme obvazem a neprodleně navštívíme lékaře.
Pozor na chemické látky
Samostatnou, závažnou kapitolou jsou chemická poškození, způsobená proniknutím chemické látky k oku. Neřešíme, zda se jednalo o kyselinu, zásadu, rozpouštědlo, chemický postřik apod.. Při zasažení očí jakoukoliv chemickou látkou platí, že nejdůležitější je, co nejrychleji tuto látku naředit, a pokud možno z oka vypláchnout. K tomu je ideální proud vody, například vodovod, můžeme si vypomoci i balenou pitnou vodou. Platí pravidlo, že vyplachujeme co nejrychleji a co nejdéle. Pak logicky musí následovat opět odborná lékařská péče, ale pro záchranu oka a omezení trvalých následků je nejdůležitější právě uvedená první pomoc na místě.
Ochrana očí proti negativnímu vlivu slunečního záření
Sluneční paprsky mohou naším očím škodit. To je známo již dlouho. Kromě viditelné části světelného spektra (vlnová délka 400-700 nanometrů), do oka vstupují paprsky s menší a větší vlnovou délkou, odpovídající ultrafialovému a infračervenému záření. Účinky obou se sice liší, ale v některých případech mohou reprezentovat vážné ohrožení zraku.
Jsou známy případy, kdy přímý pohled do slunce zanechal trvalé následky, poškozením oka infračerveným zářením. Nemusí to být přitom pohled do ostrého poledního slunce. I romantické sledování zapadajícího slunce je to, co způsobí poškození sítnice v místě nejostřejšího vidění, v tzv. žluté skvrně. Tepelný efekt dopadajících slunečních paprsků se může chovat stejně jako laserový paprsek. Vzniklé jizevnaté změny způsobí trvalé výpadky v zorném poli a postiženému například může trvale znemožnit čtení textu.
Ultrafialové záření je strašákem lidstva
V povědomí lidí je větším strašákem záření ultrafialové. Jeho negativní účinky na oko jsou díky medializaci mnohem více známy. Účinnou ochranou proti slunečnímu záření jsou kvalitní sluneční brýle s vhodným barevným a UV filtrem. V renomované oční optice vám budou schopni dobře poradit, který typ brýlové ochrany je nejvhodnější. Jiné brýle jsou doporučeny pro plážový sport, jiné pro volný čas a zcela odlišné například pro vysokohorskou turistiku. Opět je možné o UV filtr obohatit i dioptrické brýle.
Po létě přichází velká řada zájemců k lékaři s myšlenkou zbavit se definitivně brýlí a kontaktních čoček. Překáží při většině letních aktivit a některé dokonce znemožňují provádět úplně. Současně po létě je ideální čas pro operace očí. Již není tak velké teplo a méně intenzivně svítí slunce. Navíc je tu jistota hygienicky stabilního prostředí domova po nezbytně nutnou dobu hojení. Laserové refrakční zákroky jsou dnes přesné a bezpečné a jejich výsledkem je nový pohled na svět, pro ty, kdo se takto zbavili korekčních pomůcek.
Takže to příští léto už třeba bez brýlí a čoček!
Autorem článku je prim. MUDr. Petr Novák, vedoucí lékař Refrakčního centra Praha.
Publikováno: 27.8.2016