Příčin postižení sítnice může být celá řada. V malém procentu se jedná o vrozené vady, daleko častější jsou místní i celkové patologické procesy. Onemocnění sítnice se projevují poklesem její funkce, tedy zhoršením vidění.
Záněty sítnice
Izolovaný zánět sítnice není tak častý jako zánět sítnice ve spojení se zánětem živnatky (jedná se o střední vrstvu oka složenou z duhovky, řasnatého tělíska a cévnatky, jejichž funkce je především vyživovací).
Zánět sítnice může vzniknout v souvislosti s celkovými závažnými infekcemi, jako je sepse nebo zánět srdeční výstelky (endokarditida). Ale infekce sítnice se může rozvinout zcela izolovaně jako samostatné onemocnění nebo jako závažná komplikace úrazu oka.
Oběhové poruchy sítnice
Jedná se o velmi časté poruchy, které se projevují především poruchou vidění. Oběhová porucha sítnice postihuje ve většině případů pouze jedno oko. Příčin může být celá řada, nejčastěji se jedná o ucpanou oční tepnu trombem. Dochází náhle ke ztrátě vidění, postižený umí rozeznat pouze světlo a tmu. Pro prognózu tohoto onemocnění je rozhodující co nejrychleji navštívit očního lékaře, maximálně do dvou hodin od vzniku potíží.
Závažný stav vzniká nejen uzávěrem tepenného systému oka, ale i uzávěrem žilního průsvitu. K tomu může dojít vlivem sklerózy, infekce nebo vysokého krevního tlaku. Pokud se tento stav vyvíjí dlouhodoběji, dochází k městnání krve v žilách sítnice a může vzniknout až krvácení a trvalé poškození zraku.
Retinopatie
V souvislosti s celkovými onemocněními, jako je vysoký krevní tlak nebo arterioskleróza, se mohou rozvíjet trvalé změny na sítnici, které nazýváme retinopatie. Dochází postupně ke zužování cév a poklesu krevního zásobení sítnice až k postižení zrakového nervu a nevratným změnám.
Tato degenerativní postižení sítnice se dělí podle rozsahu postižení do několika stupňů a ty určují prognózu. Současná moderní medicína ale umí ovlivnit i již výrazně pokročilé změny na sítnici.
Zvláštním případem retinopatie, je retinopatie diabetická. Projeví se asi po 8 - 10 letech trvání cukrovky. Pacient zaznamenává výpadky zorného pole nebo pokles zrakové ostrosti. Na tento typ onemocnění navazuje celá řada komplikací jako je zánět duhovky, šedý zákal, zánět nervů apod. Předpokladem úspěšné léčby diabetického poškození sítnice je především stabilizace cukrovky.
Pod pojmem degenerace sítnice jsou zahrnuty nezánětlivé změny na sítnici, které jsou spojeny s poškozením nervových buněk (neuronů). Vznikají na dědičném základě a postihují obvykle obě oči současně.
Velmi často dochází k degeneraci sítnice a cévnatky v důsledku celkové aterosklerózy nebo u krátkozrakosti vyšších stupňů. Velmi závažným onemocněním je tzv. pigmentová degenerace sítnice, jejíž terapie není dosud známa a onemocnění končí úplnou slepotou.
Odchlípení sítnice
V důsledku degenerace sítnice, ale také sklivce, cévnatky nebo bělimy může dojít k tzv. odchlípení sítnice.
Za primární odchlípení považujeme stav, kdy se vytvoří trhlina a sítnice se rozštěpí tak, že pigmentová vrstva zůstane přiložena k cévnatce. Tento stav nastává zvláště ve vyšším věku, dochází ke zhoršení vidění ve smyslu omezování zorného pole. Léčba je možná jedině chirurgickou cestou, pomocí laseru, výbojkou nebo elektrickým proudem.
K sekundárnímu odchlípení sítnice dochází vlivem úrazů, zánětů očních tkání, nebo nádorů sítnice a cévnatky. Terapie pak závisí na primární příčině onemocnění.
Poranění sítnice
Poranění sítnice patří k nejzávažnějším poraněním oka.
Pokud dojde k jejímu zhmoždění bez dalších poškození, vzniká otok, který obvykle nezanechá žádné následky a do několika hodin mizí. Bez následků se upraví také poranění cévního systému sítnice v důsledku prudkých otřesů hlavy.
Daleko závažnějším stavem je proděravění makuly, tedy žluté skvrny, která zjednodušeně řečeno umožňuje barevné vidění. Důsledkem je trvalé zhoršení vidění s možným odchlípením sítnice.
Ostrá poranění sítnice vznikají vniknutím cizího tělesa do oka. Závažnost určuje nejen velikost tělesa, ale i materiál. Například cizí tělíska z mědi nebo železa oxidují a poškozují smyslové a nervové buňky sítnice.
Sítnice může být také poškozena infračerveným zářením. Vysoké riziko hrozí zvláště v případech, kdy oku z nějakého důvodu chybí čočka.
Nádory sítnice
Mezi vzácná onemocnění patří nádory sítnice, ať již jako nezhoubné útvary ve formě cyst, které se ponechávají bez terapie, nebo jako zhoubný nádor sítnice vyskytující se u dětí do 3 let.
Aktualizováno: 4.9.2008