Záněty spojivek (conjunctivitis)
Záněty spojivek se projevují pálením a řezáním oka, světloplachostí a slzením. Víčka jsou zduřelá a zarudlá, spojivky překrvené. Infekční conjunctivitis často provází hnisavý výtok z očí. Jedná se o vysoce nakažlivé onemocnění, které může v krajním případě dosáhnout až rozsahu epidemie. Pokud se objeví náhle a jeho průběh je intenzivní, označuje se jako akutní. Chronický má dlouhodobý mírnější průběh.
Infekční zánět spojivek vyvolají nejčastěji bakterie, viry, chlamidie nebo plísně, které se do očí zavlečou dotekem nemytýma rukama nebo při zasažení oka infikovaným cizím tělískem. Přenos je tedy velmi rizikový, zvláště v dětských kolektivech. Infekční zánět spojivek se léčí aplikací antibiotických kapek a mastí. V závažnějších případech se léčba kombinuje i s kortikoidovými preparáty, které potlačí známky infekce.
Protože v oku bývá při tomto onemocnění hlen a hnis, doporučuje se před aplikací kapek nebo mastí provést výplach oka kapkami O-Septonex, které mají dezinfekční účinky a lze je aplikovat prakticky v neomezeném množství. V lehkých případech mohou tyto kapky infekci vyřešit samy a není nutno aplikovat antibiotika. Výplachem oka je zajištěno, že se aplikovaný lék dostane přímo do spojivkového vaku. Pacient s tímto onemocněním trpí světloplachostí, proto je nutná ochrana zraku před slunečním zářením pomocí tmavých brýlí.
Zánět spojivek však nemusí mít vždy původ v infekci. Nezánětlivá forma tohoto onemocnění vzniká při pobytu v prašném nebo zakouřeném prostředí nebo jej může vyvolat intenzivní UV záření. Nejčastěji se toto onemocnění rozvine při odrážení slunečních paprsků na sněžných pláních nebo hladině vody. Odtud pochází i název tohoto typu zánětu - opthalmia nivali. Pokud takový zánět oka vznikne při svařování elektrickým obloukem, nazývá se opthalmia elektrica.
Záněty spojivek bývají často spojeny s kožními nebo celkovými onemocněními.
Alergický zánět spojivek je velmi častou formou neinfekčního zánětu, který bývá spojen se senou rýmou nebo vzniká jako alergie na některé oční léky. Alergické záněty se léčí podáváním antialergických kapek do oka, v těžkých případech se podávají kapky s obsahem kortikoidů a celkově antihistaminika.
Pinguecula a pterygium
Dalším onemocněním, postihujícím spojivky je tzv. pinguecula. Jedná se o degenerativní postižení, kdy u okraje rohovky vzniká vyvýšeninka, která je však především kosmetickým problémem. Problém lze efektivně vyřešit chirurgicky.
Závěžnějším onemocněním je pterygium, tedy degenerace spojivky a rohovky. Projevuje se tím, že spojivka přerůstá přes rohovku. Onemocnění zasahuje většinou jen jedno oko. V důsledku neléčeného pterygia může dojít k překrytí rohovky a zhoršenému vidění. Důležitý je včasný chirurgický zásah, který problém definitivně odstraní.
Onemocnění spojivek je velmi nepříjemné onemocnění a bez léčby postiženému značně komplikuje běžný život. Často bývají spojena s onemocněním rohovky a zvláště infekční záněty mohou postupovat do hlubších struktur oka, kde mohou způsobit nevratné změny. Proto by se neměla podceňovat a včas zahájit léčba. V případě použití antibiotik je nutné v léčbě vytrvat i po vymizení nepříjemných příznaků. Mohlo by dojít k návratu onemocnění nebo přechodu do chronické formy.
(redakce)
Publikováno: 17.10.2008