Patříte-li mezi ty šťastné, kteří netrpí dioptrickou vadou oka, ani žádným jiným jeho onemocněním, važte si toho a o oči pečujte.
Pracujete-li s počítačem, nebo je-li Vaše práce administrativního charakteru, snažte se práci přerušovat krátkými pauzami. V těchto pauzách si zamrkejte a snažte se dlouhodobé „zírání“ do počítače či textů nahradit pohledem do dálky, optimálně z okna ven do zeleně. V případě dětí, kde se zodpovědnost vůči zraku nedá předpokládat, musí funkci dohlížejícího plnit rodiče či pedagogové.
Při práci s počítačem se snižuje frekvence mrkání a zároveň zpravidla klimatizované prostředí kanceláří vede ke snížení slzivosti očí. Výsledkem může být tzv. fenomén suchého oka. Řešením je aplikace kapek označovaných jako „umělé slzy“. Ty jsou schopny vytvořit ochranný film na rohovce a oko tak chránit. Stejná situace je při jízdě klimatizovaným automobilem na delší trase.
Dojde-li k zarudnutí očí, můžete jako první pomoc použít oční kapky, které Vám prodají v lékárně. Neodezní-li ale obtíže do 24-48 hodin, je třeba neprodleně navštívit očního lékaře. Objeví-li se současně hlenovitý nebo dokonce hnisavý výtok z očí, je třeba tento problém řešit také okamžitě. Je třeba upozornit, že, antibiotické kapky nejsou vhodné na všechny obtíže. Část zánětlivých onemocnění vyvolávají viry a u nich jsou antibiotika neúčinná. Častým používáním antibiotik do očí dokonce hrozí alergizace, případně snížení účinnosti ve chvíli, kdy budou skutečně třeba.
Samostatnou kapitolou je ochrana očí před úrazem. Kontaktní sporty, některé profese, domácí práce, zejména kutilství, jsou zatíženy rizikem poranění oka. Kvalitní ochranné, nebo sportovní brýle již zachránily mnoha lidem zrak a naopak jejich nepoužívání vedlo k mnoha osobním tragédiím.
V případě, že trpíte dioptrickou refrakční vadou, je třeba ji včas rozpoznat a účinně léčit. Správně a včas korigovaná vada zabrání například u dětí vzniku tupozrakosti. Dnes již není problém dioptrické vady řešit nošením kontaktních čoček, nebo je odstranit laserovou operací. Nesmí však dojít k vývojovým změnám, které jsou nevratné. Pravidelnost a kvalita lékařské péče je proto v těchto případech nezastupitelná.
Přirozené stárnutí očí jde ruku v ruce s celkovým stárnutím organismu. Může se vyskytnout řada onemocnění oka, která se v mladším věku běžně nevyskytují. Nejznámější pojmy jsou asi šedý zákal (katarakta), zelený zákal (glaukom) a asi nejobávanější onemocnění sítnice tzv. věkem podmíněná makulární degenerace.
Dnes umíme řadu onemocnění léčit, ale vždy je rozhodující časový faktor. Proto ve všech případech platí, že čím dříve se onemocnění diagnostikuje, tím časněji může být zahájena léčba a zvyšuje se pravděpodobnost jejího úspěchu. Bohužel toto pravidlo platí i naopak. Proto by všichni po 40. roce věku měli pravidelně, minimálně jedenkrát ročně, podstupovat důkladné oční vyšetření. Ostatně, věnovat svému zdraví pozornost v podobě preventivního vyšetření by mělo být pravidlem pro každého z nás i pro další obory, nejen tedy v případě péče o zrak.
Oči jsou považovány pro komunikaci s okolním světem za nejdůležitější ze smyslů. Pečujme proto o ně s příslušnou zodpovědností.
Článek vznikl ve spolupráci s MUDr. Petrem Novákem, vedoucím lékařem Refrakčního centra Praha s.r.o.
Publikováno: 4.4.2011