Jak zjistím, zda jsem pro tento typ léčby vhodný kandidát?
V první řadě Vám doporučujeme absolvovat individuální konzultaci, při které se dozvíme dostatek informací o Vašich zrakových nárocích v pracovním i v osobním životě. Poté následuje kompletní odborné vyšetření zraku, které má odhalit případná skrytá onemocnění oka, jež by mohly být překážkou v dosažení kvalitního vidění. Pokud je všechno v pořádku, můžeme Vám doporučit operaci.
Jak zákrok probíhá?
Jedná se o ambulantní výkon a doba, kterou na klinice strávíte, je přibližně 90 minut. Po příchodu budete znovu kontrolně vyšetřen, až poté se začne s předoperační přípravou – tj. rozkapání a znecitlivění povrchu oka pomocí kapek. Operace začíná provedením nářezu na okraji rohovky. Tímto vstupním bodem je do oka zavedena ultrazvuková sonda, kterou se rozruší a posléze odsaje obsah Vaší čočky. Do zbylého pouzdra původní čočky se pak vloží nová unikátní trifokální čočka. Zákrok je nebolestivý, ucítíte jen mírný tlak.
Domů odcházíte prakticky ihned po zákroku se zalepeným okem. Následná operace druhého oka by měla proběhnout do 3 až 15 dnů od prvního výkonu. K operaci obou očí najednou se přistupuje velmi zřídka a to jen v odůvodněných případech (např. u vysokých dioptrií), nebo na výslovné přání klienta. Po operaci si pak do oka denně aplikujete kapky dle pokynů lékaře, a to minimálně měsíc po operaci.
Kontrola je vhodná nejpozději do dvou dnů po operaci a pak obvykle až po týdnu. Další kontroly jsou již individuální, ale zpravidla jsou stanoveny po 14ti dnech a po měsíci od operace. Poté se intervaly mezi kontrolami prodlužují.
Kdy opět uvidím?
Obnovení zraku po výkonu je u naprosté většiny pacientů velmi rychlé. Již druhý den vidí pacienti velmi dobře do dálky, většina z nich také na střední vzdálenost a blízko. Vše záleží na adaptaci konkrétního jedince, tedy na rychlosti a kvalitě, s jakou se mozek dokáže přizpůsobit nově vzniklé situaci. Proces stabilizace vidění trvá přibližně čtyři týdny, nicméně k drobným výkyvům může docházet ještě po dobu 2 až 5 měsíců po zákroku.
Jak je možné, že to funguje?
U nitrooční čočky určené k ostrému vidění jen na jednu vzdálenost – tzv. monofokální čočky – prochází světlo stejně celou její plochou. U multifokálních čoček, určených k ostrému vidění na dálku i blízko, je světlo směřováno na dvě části čočky. Pacient proto dokáže ostře vnímat obě vzdálenosti bez nutnosti používat brýle.
U trifokální čočky je světlo rozloženo unikátním způsobem na tři části, a to 50% na dálku, 20% na střední vzdálenost a 30% na blízko. Právě toto rozložení poskytuje kvalitní a předvídatelnou zrakovou ostrost i pro mladší pacienty, kterým ještě zornice pružně reaguje na množství světla. Unikátní výrobní technologie umožňuje garantovat optimální povrch i tvar tohoto typu čočky, zejména pak její dokonale oblé okraje. Zlepšuje se tím např. i vidění v noci.
Trifokální čočky patří mezi nejmodernější nitrooční čočky na trhu a pacienti s nimi mají výborné zkušenosti. Všechny zmíněné vlastnosti trifokálních čoček tak přispívají k vytvoření ostrého vidění na všechny vzdálenosti. Docílí se tak vytoužené naprosté nezávislosti na brýlích, a to až do konce života.
Zdroje:
1. Supplement Cataract and Refractive Surgery (March 2012)
2. www.zeiss.com/meditec
Publikováno: 15.11.2012