Nejčastěji dochází ke zranění v dětském věku nebo v dospělosti při nedodržení bezpečnosti práce. Jedná se o poranění povrchová nebo hloubková, podle způsobu je zle rozdělit na tupá, úrazy ostrým předmětem ( penetrující) nebo poškození chemickou látkou, zářením a také tepelné úrazy.
Tupé poranění oka
K tomuto druhu zranění oka dochází při úderu tupým předmětem (míč, pěst, zátka apod.) V závistlosti na úderu vzniká pohmoždění očního bulbu a celá řada možných komplikací jako jsou oděrky a otok rohovky, poškození závěsného aparátu čočky, krvácení, poškození sítnice, očního nervu nebo v případě extrémně silného úderu i zlomenina očnice. Ta bývá často spojena i s poškozením dalších kostí, především nosu.
Léčba závisí na závažnosti a rozsahu poranění. Drobná poranění lze po konzultaci s lékařem zvládnout i v domácím prostředí, závažnější úrazy vyžadují hospitalizaci.
Penetrující poranění oka
Poranění oka ostrým předmětem může zahrnovat jak zabodnutí drobného cizího tělesa (špona, střípek) do víčka, spojivky či očního bulbu, tak i rozsáhlé úrazy zasahující hluboké struktury oka.
Drobné úrazy jsou snadno léčitelné, po vyjmutí cizího tělesa (kovové části lze odstranit elektromagnetem, nemagnetické předměty operativně) jsou obvykle několik dnů aplikovány antibiotické kapky jako prevence infekce.
U rozsáhlejších poranění může dojít k vážnému postižení zraku. Nejčastěji vzniká poranění drátem, střepy, dřevěnými částmi apod. U dětí pak často dochází k neopatrné manipulaci s nůžkami nebo jinými ostrými předměty.
Prognózu poranění určuje především jeho rozsah. Tam, kde bylo zasaženo centrum oka, jsou vždy vyhlídky méně příznivé než při poranění periferie. Při poškození čočky je možno provést implantaci umělé náhrady, stejně jako se provádí například u šedého zákalu.
Nejzávažnějším bývá poranění centra sítnice, v takovém případě je poškození nevratné.
Prognóza poranění závisí nejen na rozsahu, ale i na materiálu, kterým k poranění došlo. Sklo a plasty obvykle nevyvolávají závažnější reakce a infekce, a proto je prognóza nejpříznivější. Rezavý kov nebo organické materiály jsou naopak zdrojem infekce a prognóza je v takovém případě nejistá.
Mezi nejzávažnější komplikace patří těžká infekce, která v důsledku přináší nejen riziko pro vidění samotné, ale může pacienta ohrozit i na životě.
Poleptání oka, poškození zářením, termická poranění
Poleptání oka chemickými látkami patří k nejzávažnějším poraněním oka vůbec. Dochází k němu nejčastěji při nedodržení zásad bezpečnosti práce. Časté je poleptání vápnem, maltou, cementem nebo kyselinou z autobaterie.
Obzvláště vážné je zasažení oka louhem, který proniká velmi hluboko. Rozhodující význam má první pomoc vyplachováním oka proudem tekoucí vody a převoz k očnímu lékaři.
Hrozí také zasažení slzným plynem, rtg nebo UV zářením (horské slunce, svařování elektrickým obloukem). Nejcitlivější na záření je rohovka a čočka. Velmi závažné jsou také úrazy způsobené popálením oka ohněm nebo výbuchem.
Poranění oka je vždy třeba považovat za vážné a sebemenší úraz nepodceňovat. Rizika komplikací, především infekce, mohou vést k trvalému poškození zraku a v nejhorším případě k jeho ztrátě. Základním pravidlem při jakémkoli poranění je včasná návštěva očního lékaře.
Publikováno: 22.8.2008