Fyzioterapie a rehabilitace

Autor: Mgr. Lenka Hušnerová DiS.

Rehabilitace je terapeutický program zaměřený na minimalizaci následků trvalých, chronických, postakutních a akutních onemocnění. Zatím co medicína se zaměřuje na primární proces onemocnění a tomu jsou striktně podřízeny ostatní procedury, rehabilitace se zabývá obnovením funkce. Důraz je kladen na prevenci kontraktur, rozvoj svalové síly, stimulaci latentních řídících funkcí, trénink co nejefektivnějšího využívání zbytkové funkce, poskytování podpůrných pomůcek a na vedení pacienta i rodiny tak, aby byl jejich život s daným onemocnění co nejméně zasažen jakýmkoli handicapem či omezením, případně v co nejmenší míře.

Rehabilitace

Rehabilitace je multidisciplinární obor zahrnující v sobě obory jako fyzioterapie, fyzikální terapie, ergoterapie (pracovní terapie), logopedie (řečová terapie), sociální práce, psychologie, poradenství, protetika, terapie volnočasových aktivit a v širším smyslu slova také medicínu a rekonstrukční chirurgii.

Rehabilitace zahrnuje ošetření a vzdělávání pacienta k využití jeho maximálních zbytkových funkcí pro plnohodnotný život po stránce fyzické, psychické, sociální a pracovní.

Fyzioterapie

Fyzioterapie je využití fyzikálních léčebných procedur v léčbě poranění a onemocnění. Terapeutická cvičení jsou aplikována na osoby akutně nemocné, chronicky nemocné nebo fyzicky postižené pro udržení nebo obnovení jejich motorických funkcí. Fyzioterapeut by měl být součástí zdravotnického týmu ve spojení s doktory, zdravotními sestrami, logopedy, ergoterapeuty a sociálními pracovníky. Jejich místo ale není pouze v nemocnicích, ale také v soukromých ambulancích, sportovních zařízeních a pracovištích.

Fyzioterapeut provádí prevenci či ošetření s využitím fyzikálních prostředků, které zahrnují posilování svalů (ve smyslu zvyšování svalové síly a správné koordinace svalové práce) případně reedukaci pohybu pomocí terapeutického cvičení (LTV – léčebná tělesná výchova). Dále potom pracuje s technikami, jako jsou například reflexní masáže, techniky měkkých tkání, mobilizace kloubů, protahování zkrácených svalů (PIR – postizometrická relaxace) aj. V neposlední řadě využívá také poznatků z fyzikální terapie, která zahrnuje tyto terapie: elektroléčbu, ultrazvuk, laser terapii, zábalové techniky, peloidy, parafín, vodoléčbu, světloléčbu a teploléčbu (termoterapii – léčbu teplem nebo kryoterapii – léčbu chladem). Teploléčbu dále dělíme na léčbu suchým teplem a mokrým teplem. Pod suchým teplem si představujeme procedury jako solux, bio lampy aj. Léčba mokrým teplem bývá většinou kombinována s vodoléčbou, ale nemusí tomu tak být vždy.

Mimo jiné, pomáhá fyzioterapeut ulevovat od bolesti, mobilizovat ztuhlé klouby, upravovat deformity a pomáhá fyzicky handicapovaným lidem vést nezávislý život. Ovlivňuje široký rozsah chorob u dětí i dospělých, zahrnující zlomeniny, vykloubení, vymknutí, kardiovaskulární nemoci, onemocnění pohybového a nervového systému aj.

 

Aktualizováno: 13.6.2010

Autor
Mgr. Lenka Hušnerová DiS.