Kdo bojuje s bolestmi krční páteře?
- Ten, kdo pracuje v dlouhotrvajícím předklonu – vzniká tak svalová dysbalance.
- Ten, kdo má „horní zkřížený syndrom“ - nerovnováha mezi jednotlivými svaly na přední a boční zadní straně krku, mezi lopatkami a prsními svaly, kdy některé jsou oslabené a jiné zkrácené. Poznáte je podle typických kulatých zad a předsunuté hlavy.
- Ten, kdo celé dny sedí shrbený u počítače.
- Ten, kdo má špatné postavení pánve nebo klenby nožní.
Jak se bolesti zbavit? Krok po kroku:
- Najděte si rehabilitačního lékaře, který má dostatek zkušeností a stanoví správnou diagnózu.
- Fyzioterapeut stanoví správný plán léčby, který můžete strávit např. 30 minutovou intenzívní rehabilitací, poté následuje 10 minutové cvičení na nestabilní ploše a celou proceduru zakončíte 15 minutovou masáží.
- Pokud víte, že máte špatné držení těla, změňte výšku pracovní plochy, klávesnice, zakupte vhodnou ergonomickou židli.
- Několikrát za den zkuste narovnat záda, lokty přitiskněte k tělu, předloktí upaží.
- Dbejte na správné dýchání. Především ženy, které mají přetěžované šíjové svalstvo, trpí „horním typem dýchání“.
- MFK – manuální fyzioterapeutická korekce – s její pomocí najdete, kde a kdy se stal problém. Spolu s fyzioterapeutem projdete pohybovým testem a naleznete vhodný typ rehabilitace a cvičení, eventuelně druh sportu.
- Masáže – uvolní svalové napětí.
- Hýbejte se - fyzioterapeut vás postupně naučí dokonalé cviky zaměřené na problematickou oblast. Individuální sérii cviků „šité na míru“ si odnesete také domů.
Autor: ORP CENTRUM. Založeno rehabilitační lékařkou MUDr. Gabrielou Pickovou. Právě ona se proslavila jako zakladatelka Školy zad a ve své dlouholeté praxi věnovala zvýšenou pozornost právě bolestem krční páteře. Také známý Pickův fixační límec má své kořeny spojené s ORP Centrem. Jeho vynálezcem byl MUDr. František Picek senior.
Publikováno: 18.6.2012