Každý pacient přicházející s doporučením k rehabilitaci nebo fyzioterapii musí nejprve podstoupit vyšetření rehabilitačním lékařem. Ten zvolí postup i intenzitu léčby. Zajímáme se o to, jaký pacient je typickým návštěvníkem tohoto zařízení. Nejčastěji jsou to lidé s bolestmi páteře, lidé po úrazech, či lidé s bolestmi kloubů, vysvětluje paní primářka.
Provádí nás ambulantním oddělením a nechává nahlédnout na jednotlivé procedury. Sledujeme postup klasické a reflexní masáže. Rozdíl spočívá v tom, že při reflexní masáži dochází k dráždění reflexních drah. Dalšími léčebnými metodami, které uplatňujeme, jsou parafinové zábaly a elektroléčebné procedury. Jimi dosáhneme lepšího prokrvení tkání, jejich uvolnění a zmírnění bolesti, vysvětluje primářka Chocholová.
Novinkou je pro nás používání tzv. měkkých technik. Při nich fyzioterapeut provádí manipulaci a roztírání jednotlivých kloubů. Součástí měkkých technik může být i masáž obličeje, krku a hlavy. Měkké techniky tvoří velmi efektivní metodu přinášející zmírnění bolestí, hluboké uvolnění a odpočinek.
Hodonínské rehabilitační a fyzioterapuetické oddělení je také jedním ze specializovaných pracovišť, které se věnuje tzv. Vojtově metodě, jak u dětí, tak dospělých. Tato metoda je založena na reflexním ovlivnění pohybu, je velmi náročná, ale také velmi účinná. Vyžaduje však vytrvalou spolupráci pacienta, v případě dětí spolupráci rodičů. Rodiče, nejčastěji to je matka, kterou zde jednotlivé cviky učíme, potom musí s dítětem doma pravidelně cvičit. U dospělého věku se tato metoda uplatní například při roztroušené skleróze či po cévní mozkové příhodě, doplňuje rehabilitační sestra.
Součástí rehabilitační péče je i magnetoterapie, která se využívá ke zmírnění bolestí nejen při poúrazových stavech, ale také například u pacientů s bolestivou artrózou kyčelního kloubu, kteří kvůli jinému onemocnění nemohou podstoupit operaci.
Na otázku, co tedy udělat, aby rehabilitace a fyzioterapie byla co nejúčinnější, nám primářka Chocholová odpovídá: Důraz klademe na aktivní zapojení pacienta do léčby. V mnohém je třeba, aby se lidé věnovali svému tělu i doma a využíval rady a metody, kterého jsme je zde naučili. Potom je šance, že jejich bolesti zmizí nebo se alespoň zmírní.
Publikováno: 29.9.2008