Úraz a poranění (zlomenina, výron, zhmožděnina, vykloubení …)

Různě závažná poranění a úrazy doprovázejí běžný život, rekreační i profesionální sport. Při nich se pravidelně dostaví otok, zánět a bolest. Včasné podávání léků systémové enzymoterapie v těchto případech výrazně urychluje vstřebávání otoku, krevních výronů a podlitin, ústup zánětlivých změn a tím i bolesti. Zkracuje se tak až na polovinu doba hojení, pracovní neschopnost a výpadek z tréninku.

Vysoká tělesná námaha při náročných sportovních výkonech vede často k přetěžování šlach a svalů a k mikrotraumatům pohybového aparátu. Léky systémové enzymoterapie zde urychlují regeneraci organizmu. Zlepšují prokrvení svalů a využití kyslíku ve tkáních a usnadňují odbourávání nežádoucích metabolitů. Při preventivním podávání snižují léky systémové enzymoterapie závažnost případných poškození a zlepšují hojení. Nikoliv náhodou se Wobenzym stal standardní preventivní i léčebnou součástí zdravotní péče mnoha sportovců. Netrénovaným jedincům pak pomáhá zvládnout následky zvýšené zátěže.

Studie

Účinnost léků systémové enzymoterapie Wobenzym a Phlogenzym byla ověřena v desítkách klinických studií. Řada z nich se týkala onemocnění a zdravotních problémů přímo či nepřímo souvisejících se sportováním. Pro ilustraci uvádíme alespoň dvě takové studie:

Do klinické studie v Německu bylo zařazeno 44 sportovců s distorzí hlezenního kloubu (vyvrtnutí kotníku). Studie byla dvojitě zaslepená a kontrolovaná placebem, odpovídala tedy nejpřísnějším mezinárodním požadavkům. Léčba trvala 10 dní. Ve skupině léčené Wobenzymem (3x10 dražé denně) byl ústup otoku i bolesti prokazatelně rychlejší než u kontrolní skupiny a rychleji se také zlepšila hybnost postiženého kloubu.

graf2
Doba výpadku z tréninku

Výsledky studie ukázaly, že při užívání Wobenzymu byl výpadek z tréninku průměrně zkrácen o více než 40 procent. Pracovní neschopnost se zkrátila dokonce o 61 procent.

V další studii zabývající se užitím Wobenzymu v léčbě svalového poškození bylo 16 sportovců (fotbalistů a karatistů) léčeno Wobenzymem pro akutní svalové poškození s intramuskulárním hematomem (vnitrosvalovým krevním výronem) v dávce 3 x 10 dražé. 15 členů kontrolní skupiny bylo léčeno standardním způsobem za použití mastí s heparinem, protizánětlivých preparátů a fyzioterapie. Zatímco u fotbalistů bylo nejčastějším zraněním poškození kotníku a lýtka, u karatistů převažovala zranění ruky a paže. Již po dvou dnech byla u Wobenzymem léčených sportovců snížena bolest a zmenšen otok. Po 7 dnech byla úplně obnovena funkceschopnost končetiny a přetrvávala jen velmi malá citlivost na dotek. V kontrolní skupině se bolest a otok začaly zmenšovat až 7.-9. den léčby. Vzhledem k vysoké účinnosti a dobré snášenlivosti se léčba Wobenzymem jevila jako optimální. 

Zkušenosti pacientů

Růžena Chodorová, Plzeň

Loni jsem na cestě do práce utrpěla těžký úraz - měla jsem na noze dvakrát zlomené nártní kůstky, potrhané vazy, rozlitou krevní podlitinu a velký otok, takže noha ani nešla dát do sádry.

V ordinaci jsem si přečetla, že Wobenzym by v takových případech mohl pomoci, a tak jsem si ho ihned koupila. Otok mi neuvěřitelně rychle splaskl, takže jsem mohla dostat sádru, a i pak se vše tak rychle hojilo, že mi lékaři říkali, že jsem jako kočka. Už za měsíc jsem zase nastoupila do práce. Jsem zároveň astmatička a už delší dobu jsem trpěla strašnou únavou, při práci bych usnula za počítačem. V době, kdy jsem kvůli úrazu brala Wobenzym, mi tento lék dělal moc dobře, měla jsem zase chuť žít.

Po určité době mi zjistili poruchu štítné žlázy, se kterou jsem šla na operaci. Spolu s dalšími léky jsem opět začala užívat Wobenzym, a zatímco do té doby mi bylo hrozně, začala jsem se opět cítit velmi dobře. Ani po operaci jsem neměla ránu dlouho oteklou a astma se mi zlepšilo natolik ,že už neberu kortikoidy a nechodím na infuze. Na začátku léta jsem skončila dávku 800 tablet a na podzim, v době nachlazení a zeslabené imunity, tento lék začnu brát znova.

Dávkování

Poúrazové stavy

(naražení, podvrtnutí, vykloubení, zlomeniny)

Doporučujeme zahájit léčbu co nejdříve po úrazu dávkou 3x5 až 3x10 dražé Wobenzymu denně. Vyšší dávky volíme tam, kde je žádoucí rychlé vstřebání otoku nebo krevního výronu či podlitiny.

Podle ústupu obtíží (7-10 dní) dávku postupně snižujeme na 3x3 dražé denně, kterou podáváme až do úplného vymizení příznaků.

Tato léčba úrazových stavů ale nenahrazuje řádné lékařské vyšetření a ošetření.

Publikováno: 10.9.2009

Doktor ve Vašem okolí