Příčiny poškození
Úrazy
Nejčastějšími příčinami poškození chrupavky je úraz či onemocnění. Velmi často jsou tedy postiženi sportovci, u kterých se často vyskytuje poškození menisku nebo vazů, jejichž nesprávná funkce má taktéž za následek narušení povrchu chrupavky.
Životní styl
Jednou z dalších nejčastěji se vyskytujících příčin je pasivní životní styl. Na vině je především málo pohybu. Nebezpečné je to hlavně v případech, kdy je aparát namáhán pouze nárazově například na dovolené. Jestliže nejsou klouby pravidelně vystavovány alespoň minimálnímu pohybu v průběhu celého roku, chrupavka změkne nebo rozpraská. Nárazové sportovní aktivity jsou pro chrupavku v tomto stavu nevhodné a dochází tak pod vlivem zátěže k závažným poškozením kloubu nebo vazů.
Příznaky poškození chrupavky
Za první příznaky narušení chrupavky je mylně považováno praskání v kloubech. Skutečností ovšem je, že to může být jedním z prvních signálů, ale ve většině případů se nejedná o nic závažného.
Je třeba se mít na pozoru až v okamžiku, kdy se objeví otoky nebo bolest. Jakmile dochází k omezení hybnosti v koleni, provází ho bolest, koleno se blokuje a při případné zátěži se potíže stupňují, je nutné vyhledat lékaře a tyto příznaky nepodceňovat. V pokročilejších stádiích mám pak neléčený pacient problémy při chůzi a to především ze schodů nebo mu činí problémy se na nohu postavit.
Léčba kolení chrupavky
Konzervativní léčba
Ordinuje se v počátečních stádiích. Jejím účelem je snížit bolestivost a zlepšit pohyb kloubu. Podávají se léky a doporučuje se pohybová terapie (plavání, jízda na kole, vycházky…) či fyzioterapeutická léčba např. elektroléčba, magnetoterapie, akupunktura, laseroterapie apod. U pacientů, kteří trpí nadváhou, je doporučena dieta. Snížení tělesné hmotnosti kloubům výrazně ulevuje.
Operativní léčba
V případě menšího poškození chrupavky se využívají moderní chirurgické metody jako je transplantace chrupavky nebo buněk chrupavky na poškozené místo. Tato metoda určená k obnově povrchu chrupavky se využívá např. při poškození chrupavky úrazem. V případě závažnějšího nebo rozsáhlejšího poškození se využívají klasické operativní metody s náhradou kloubu nebo bez náhrady kloubu.
Neoperativní léčba rázovou vlnou
Jednou z možností, jak neinvazivně a přesto účinně léčit poškozenou chrupavku nebo kolení vazy, je léčba rázovou vlnou, která má podle studií skutečně rychlý efekt. "Rázová vlna dokáže nebolestivým způsobem pomoci pacientům s 60 – 95% účinností. Při této terapii dochází ke zlepšení prokrvení, tlumí se zánět a tkáň lépe regeneruje a hojí se. Rázová vlna proniká do hloubky 4 – 10cm. Účinnost terapie je závislá na kvalitě přístroje a zkušenosti ošetřujícího personálu. Tomu odpovídá i cena za 1 aplikaci, která se pohybuje od 500 do 1000 Kč, přičemž je potřeba absolvovat 6 aplikací rázové vlny. Celá kúra trvá 3 týdny." dolňuje MUDr. Dalibor Zeman z Centra zdraví U Bílého lva
Publikováno: 24.9.2010