Klinika Asklepion umožňuje komplexně řešit všechny problémy související s poruchou toku lymfy. Nyní klienty Asklepionu ošetří nejznámější česká lymfoterapeutka, Irena Průchová, ve spolupráci s dermatoložkou MUDr. Katarínou Třískovou, specialistkou na lymfoterapii.
Ruční nebo přístrojová?
Ruční lymfodrenáž je speciální jemná hmatová technika ovlivňující lymfatický systém. „Manuální lymfodrenáž může provádět pouze školený a certifikovaný specialista. Tam, kde vás lákají na lymfomasáž, raději vůbec nechoďte. Jedná se o zavádějící a laický termín a je zřejmé, že nebudete v rukou odborníka,“ varuje před nesprávným provedením MUDr. Katarína Třísková. Nedokonalé zvládnutí metodiky a hmatové techniky snižuje účinnost ošetření a může nevratně poškodit lymfatické cévy.
Při přístrojové lymfodrenáži pracuje přístroj Lymfoven s postupující tlakovou vlnou, která účinně nahradí nefungující svalovou pumpu. Nejčastěji se zaměřuje na končetiny. Proceduru lze vnímat jako velmi příjemnou a relaxační. „Léčebnou terapii lymfodrenáží lze provádět denně v týdenním bloku - ideálně v kombinaci ručního a přístrojového ošetření. Jako prevenci však doporučujeme absolvovat lymfodrenáž jedenkrát za měsíc, ale pravidelně,“ vysvětluje doktorka Třísková.
Jak poznáte tu pravou
Účinná a správná lymfodrenáž je prováděna přesným tlakem (30-60 mmHg). Použiti nižšího tlaku (pod 20 mmHg) nemá efekt a lymfodrenáž je zbytečná. Naopak, použití vyššího tlaku (nad 70 mmHg) vede k poškozování lymfatických cév a zhoršení potíží. Lymfodrenáž nesmí bolet a způsobit zarudnutí kůže. Ošetření by nemělo být kratší než 30 minut. Jeho součástí musí být i podrobné poučení o dechových cvičeních a uvolnění spádových lymfatických uzlin, která je možné provádět doma. „V Asklepionu klientům doporučíme lymfocvičení na podporu svalové pumpy a nabídneme vhodnou kompresivní terapii (bandáže, podkolenky, legíny, či punčochy),“ vyjmenovává MUDr. Katarína Třísková.
Publikováno: 21.3.2011