Bez fungujícího lymfatického systému totiž nelze efektivně hubnout a bojovat proti celulitidě. Dříve mohli zákazníci využívat pouze munuální lymfodrenáže, které jsou samozřejmě velmi účinné. Podmínkou je však jejich odborné provedení, jejich problémem je nedostatek opravdu zkušených lymfo masérů a také vysoká cena těchto procedur.
Přístrojová lymfodrenáž je vhodným doplňkem ruční lymfodrenáže, případně je velmi účinnou procedurou i sama o sobě, ovšem je nutné používat kvalitní přístroje od prověřených výrobců a vždy je potřeba dodržovat zásady bezpečné lymfodrenáže, zejména uvolnění lymfatických uzlin před touto masáží a pitný režim. Důležitým činitelem správně provedené přístrojové lymfodrenáže je také hodnota nastaveného tlaku.
Přístroje mají většinou rozmezí nastavitelného tlaku od 20 do 80 mmHg (milimetrů rtuti ve sloupci), také je možno říci Torrů. Jak si stále znovu ověřujeme u našich zákazníků o správné hodnotě tlaku přístrojové lymfodrenáže nemají jejich provozovatelé dostatek znalostí. Podle našeho názoru a zkušeností předních lymfologů je vhodný a zcela dostatečný tlak přístrojové lymfodrenáže 40 mmHg. Jako ideální tlak bývá uváděna některými odborníky dokonce konkrétní hodnota 39 mmHg, je možné také jako vhodné označit rozmezí od 40 do 50 mmHg.
Nejčastější chybou bývá nastavení příliš vysokého tlaku, tedy mezi 60 a 80 mmHg. Jde o to, že i ruční lymfodrenáž pracuje s nižším tlakem na kůži než běžná regenerační a rekondiční masáž. Cílem lymfomaséra je tenká podkožní vrstva, kde lymfatický oběh převažuje. Uvádí se, že 80 % lymfatického systému se nachází do jednoho centimetru hloubky pod kůží. Pokud by masér tlačil více, nebo pokud nastavíme na lymfodrenážním přístroji větší tlak, účinek této procedury se přenáší do větší hloubky a míjí se tak účelem. V tu chvíli neovlivňuje a neaktivizuje lymfatický systém, ale jedná se spíše o tzv. hlubokou žilní masáž, účinek je pak zaměřen spíše na krevní oběh a masáž svalů. Pokud tedy zákazník vyžaduje vyšší tlak a představuje si, že lymfodrenáž bude účinnější, dosáhne pravého opaku a dramaticky sníží vliv této procedury na lymfatický systém. Přestože to tak zákaznice nevnímají, tlak 40 - 50 mmHg je zcela dostatečný a správný. Ve výjimečných případech lymfologové u obéznějších pacientů se silnější vrstvou tuku přidávají po určitou dobu vyšší tlak, ovšem tyto postupy se týkají spíše léčby lymfedémů a měl by je odborně provádět lékař! Z hlediska prevence, revitalizace lymfatického systému, podpory hubnutí a regenerace kůže je tlak okolo 40 mmHg zcela dostatečný.
Četnost opakování
Lymfodrenáže mají dlouhodobé výsledky, pokud při správném provedení proceduru pravidelně opakujeme po určitou dobu. Minimum je pět, lepší je však deset lymfodrenáží v průběhu několika týdnů. Jedna masáž může přinést krátkodobý efekt odvodnění, ten však nelze vydávat za zhubnutí, cílem jsou samozřejmě dlouhodobé výsledky. Mezi jednotlivými lymfodrenážemi by měl také být odstup alespoň 48 hodin, protože tak dlouho přetrvává aktivizace lymfatického systému po lymfodrenáži. Zákaznice tedy hubne nejvíce v podstatě až ve chvíli, kdy v noci po této proceduře spí, tělo je v klidu a aktivizovaný lymfatický systém může naplno pracovat. Optimální je dvakrát za rok absolvovat deset odborně provedených lymfodrenáží a mezi tím, např. jednou za měsíc, jednu až dvě tzv. udržovací. Není vhodné pomáhat lymfatickému systému nepřetržitě bez přerušení dlouhodobě, aby také pracoval sám a tělo bylo schopno dosáhnout rovnováhy vlastními silami.
Aktualizováno: 6.2.2014