10 mýtů o čištění zubů

Autor:

Jak často si čistit zuby, abychom péči nepodceňovali, nebo naopak jsme si náš chrup nepřeleštili přespříliš? Používat moderní výdobytek - elektrický kartáček, nebo radši zůstat u manuálního? A lze vůbec bojovat s geneticky danou vyšší kazivostí zubů? Tyto mýty se pokusíme (ne)vyvrátit společně s dentální hygienistkou Barborou Havlanovou z kliniky AV dental.

Čím tvrdší štětiny má zubní kartáček, tím účinněji vyčistí zuby.

Při čištění nezáleží na tvrdosti štětin či tlaku vyvíjeném na zubní kartáček, ale především na správné technice čištění zubů. Čím tvrdší štětiny, tím hrozí větší riziko poranění dásně.

Když zuby ani dásně nebolí, jsou zdravé.

Ano, může to tak být, ale nemusí. Většinou zuby a dásně začínají bolet, až když je problém opravdu závažný. Měli bychom chodit na pravidelné preventivní prohlídky k zubnímu lékaři a na dentální hygienu, aby se případný problém včas odhalil.

Máme kazy v rodině, s tím nic neudělám, budu je mít, i když si čistím zuby pořádně.

Pokud si budeme čistit zuby opravdu správnou technikou, zubní kazy mít nebudeme. Aby vznikl zubní kaz, musí být v dutině ústní dostatečné množství kariogenních bakterií (bakterie, které dokáží způsobit zubní kaz), dále sacharidy, zuby a dostatečně dlouhý čas k tomu, aby se kaz mohl vytvořit. Je však pravda, že pokud mají zubní kazy (neopravené zuby) rodiče či příbuzní, mohou kaz přenést na dítě (olíznutí lžičky, dudlíku).

teeth 1652976 640

Nejdůležitější je čistit si zuby 2x denně dostatečně dlouho, alespoň 3 minuty.

Plak má určitá stádia vývoje a začne být po určité době výrazně dráždivý k dásním, a proto čistíme zuby dvakrát denně. Jedině tak totiž máme jistotu, že plak nedozraje do takové fáze, aby nám začal škodit. Neměli bychom se při čištění zaměřit na to, jak dlouho "musíme" čistit, ale na to, jak efektivně a správně čistíme. Někdo dokáže zuby vyčistit za kratší časový úsek, někomu to trvá déle. Že máme zuby čisté, poznáme tak, že jazykem zuby po vyčištění olízneme, a pokud je máme hladké jako porcelán (necítíme nerovnosti způsobené plakem), jsou zuby správně vyčištěné.

Ústní voda odstraní plak i tam, kam kartáček nemůže.

Ústní voda nedokáže odstranit zubní plak. Naopak časté používání ústních vod může výrazně ovlivnit přirozenou bakteriální mikroflóru v dutině ústní.

Elektrický kartáček vyčistí zuby pečlivěji než ten běžný.

Elektrický kartáček sice dokáže zuby vyčistit rychleji, ale mnohem šetrněji a pečlivěji vyčistíme zuby klasickým kartáčkem.

Za krvácení dásní může příliš tvrdý zubní kartáček. Dásně je třeba šetřit!

Pokud použijeme příliš tvrdý kartáček, můžou nám opravdu začít krvácet dásně, ale z mechanického poranění. Dásně ve většině případů krvácejí z důvodu zánětu dásní, který vzniká drážděním plakem. Dáseň je třeba masírovat jemným kartáčkem, aby byla dostatečně prokrvená, a tak lépe regeneruje a zůstává pružná a odolná vůči dráždění plakem.

Používám speciální zubní pastu, mé zuby jsou 100 % chráněné.

Nejdůležitější je používat správnou techniku čištění a správné pomůcky, pasta je pouze doplňkem čištění.

 

toothbrush 571741 640

Dělám pro své zuby maximum – používám jen ty nejkvalitnější zubní pasty a kartáčky.

Nejvíce záleží na správném výběru zubního kartáčku. Kvalitní zubní kartáček by měl mít poměrně malou hlavičku, abychom se lépe dostali i do těch nejméně přístupných míst. Dále by měl mít rovně střižené štětiny, protože jedině tak dokážeme využít co největší plochu štětin kartáčku k čištění, a zároveň tak čistíme efektivněji. Co se týče štětin, tak ty by měly být jemné, nezáleží totiž na tvrdosti štětin či tlaku vyvíjeném na zubní kartáček, ale především na správné technice čištění zubů. Zubní pasty jsou pouze doplňkem zubního kartáčku. Mají dva úkoly, a to kosmetický – leští povrch zubů, odstraňují nežádoucí zbarvení zubů a osvěžují dech. Druhý úkol je léčebný – za pomoci kartáčku redukují zubní plak a fungují jako nosné médium léčebných látek.

Na profesionální zubní hygienu nedocházím. Na co? Vyčistit si zuby umí přeci každý!

Přestože se snažíme sami o dutinu ústní dokonale pečovat, měli bychom se jednou až dvakrát do roka svěřit odborníkovi. Prevenci v oblasti zubního zdraví zajišťuje dentální hygienistka. Vyšetří zuby a dáseň, vybere správné pomůcky k čištění a nacvičí jejich správné použití a následně profesionálně vyčistí zuby. Šetří tak čas zubnímu lékaři a ten se může věnovat specializovaným a závažnějším zákrokům. Správně vyčistit zuby není tak jednoduché, jak se může zdát. Správná technika je ta, která odstraní plak z povrchu zubů, namasíruje dáseň a nepoškodí nás.

Štětiny kartáčku přiložíme na zub i dáseň zároveň. Pak natočíme v úhlu 45 stupňů, kdy větší tlak vyvineme na zub a menší na dáseň. Zub tak čistíme a dáseň masírujeme. Zapojíme velmi jemné vibrační pohyby. Nestačí však používat pouze klasický zubní kartáček. Velmi důležité je používání mezizubních kartáčků – správnou velikost mezizubních kartáčků vybere dentální hygienistka, či zubní lékař.

Autorem článku je Barbora Havlanová DiS.,

dentální hygienistka kliniky AV dental

Aktualizováno: 9.11.2016

Doktor ve Vašem okolí