Nejdokonalejší známou náhradou zubních tkání, ať už se jedná o drobný defekt po kazu či o celou korunku, je zubní keramika. Známe jí mnoho druhů, ale všechny spojuje nesmírně komplikovaný pracovní postup – lékař otiskne defekt v zubu (pro klienta ne zrovna příjemné), otisk pošle do laboratoře (pacient mezitím může mít defekt dočasně opravený) a tam několik dní probíhá řada nesmírně složitých procesů. Když konečně vznikne korunka či „plomba“, putuje zpět ke stomatologovi, který ji upevní v ústech pacienta – a nebo také ne a celý proces se znovu opakuje. Nedivme se, že se dosud hojně používají tmavé amalgámové výplně či ne vždy vyhovující plastové „bílé plomby“ – ty jsou totiž hotové na počkání. Marně stomatologové vyprávěli o dokonalosti keramiky, která je k nerozeznání od zubu, pevná a prakticky nekonečně trvanlivá. Složitost a následná cena skoro každého odradila.
Robot CEREC, vyvinutý ve Švýcarsku, vše změnil. Jeho základem je v podstatě z průmyslu známé číslicové obrábění. Stomatolog „vyfotí“ defekt zubu a přenese jej do počítače. Ten navrhne rekonstrukci, kterou může lékař v 3D softwaru takřka neomezeně upravovat.
3D software v akci |
Je-li s výsledkem spokojený, odešle jej do obráběcího modulu - frézy, který z kousku keramiky (kterých existuje nekonečně druhů a barev, takže se hodí pro každou situaci) během několika minut vybrousí chybějící část zubu a stomatolog ji následně pacientovi¨nasadí. Je úplně jedno, jestli se jedná o malou „plombu“ či korunku nahrazující skoro celý zub. Keramiku je možné i podle přání dobarvovat a dokonale tak napodobit přirozený vzhled zubu. Komfort pacienta je maximální a lékař pracuje s přesností, kterou jsme si dříve ani nedokázali představit. Hlavní výhodou ale je, že zub je dostavěn na počkání. Tím, že odpadne mnoho fází a návštěv a také provizorních výplní a korunek, výsledná práce se pro pacienta překvapivě zlevní. Přístroj je drahý – kompletní stojí tři milióny korun. Pokud lékař udělá kolem dvou prací denně, cena jedné je stejná jako u klasického způsobu práce. Jakmile ale vzniká prací mnoho každý den, tak jako v třeba Asklepionu - Klinice a institutu estetické medicíny, luxusní keramika vytlačí amalgám a „bílé plomby“ z mnoha indikací na smetiště zubařských dějin.
Přístrojů CEREC je v České republice méně, než prstů na jedné ruce. Jenom v Asklepionu ale můžete vidět všechny možnosti této technologie. Kromě zhotovování náhrad jednotlivých zubů dokáže CEREC pomoci i zubním technikům zhotovovat složité celokeramické práce. Oč jde? Pokud se mluví v Česku o větším keramickém můstku (spojená fixní náhrada několika zubů), obvykle jde o kovokeramiku. Práce je vlastně zhotovena z kovu, na který je nanesená vrstva keramiky. Kovokeramika vypadá v některých situacích dobře a před pár lety byla považována za zázrak. Jenže při různém osvětlení zjistíte, že přes kovokeramický můstek neprochází světlo a vedle zdravých zubů vypadá divně.
Fréza s hotovou náhradou |
Celokeramické můstky – celé zhotovené z keramiky – byly pouhým snem téměř sto let, neboť ve své kráse byly křehké a praskaly. CEREC dokáže ze speciálního druhu Zirkonu vybrousit tak pevné a přitom průsvitné jádro, že po nanesení další keramiky vznikne skutečně plnohodnotná náhrada chrupu. Lze tak zhotovovat i fazety, které doslova vytvoří nový design i velmi nevzhlednému chrupu na počkání či do druhého dne.
Využití přístroje CEREC jak v ordinaci zubního lékaře, tak při zhotovování složitých celokeramických prací zvládá v České Republice jenom Asklepion. Naši klienti dostávají rychle a za rozumnou cenu dokonalou náhradu, kterou si modelují na počítači spolu s lékařem a pak u hrnku kávy pozorují robota, který bleskově, s přesností člověku nedostupnou, vyrábí zubní náhradu. Není problém vytvořit cokoli – třeba i podpis na vaší nové korunce. Chcete-li vidět budoucnost stomatologie, těšíme se Vás oddělení stomatologie v Asklepionu!
Aktualizováno: 21.4.2008