Atraktivní úsměv nám zvyšuje sebevědomí!

Autor:

Rovné zuby nám pomáhají dobře kousat, žvýkat potravu a správně mluvit. Pravidelně postavené zuby nejen lépe koušou, ale také se lépe čistí a také lépe vypadají. Zdravý a krásný chrup činí náš úsměv atraktivní, což nám zvyšuje sebevědomí. Ortodontická léčba (= léčba nepravidelností chrupu pomocí rovnátek) je po všech stránkách prospěšná, neboť nejen rovná zuby, ale také harmonizuje celý obličej, což přispívá k lepšímu sebehodnocení. Tak může ovlivnit nejen vzhled pacienta, ale i jeho úspěch ve společnosti, zaměstnání a jeho celkový postoj k životu.

rovnatka

Rovné zuby mají nemalý význam i ze zdravotního hlediska, protože nejsou tolik náchylné ke vzniku zubního kazu, zánětu dásní a k poškození úrazem, také se na nich méně zachytává plak. Rovné zuby se lépe čistí a klesá u nich riziko vzniku parodontzy a předčasných ztrát zubů. Pokud nedojde k léčbě ortodontických vad, je pravděpodobné, že se časem ještě zhorší, také mohou být příčinou vzniku zubního kazu, parodontozy, obtíží při příjmu potravy. Včasná ortodontická léčba může být méně náročná, něž následná léčba problémů vzniklých neléčenou vadou a to nejen z hlediska zdraví, ale i našich financí.

Ortodontická léčba je možná v kterémkoliv věku. Jediným omezujícím faktorem je hygiena a kvalita parodontu, tedy závěsného aparátu zubního. Ortodontická léčba je možná i u pacientů s parodontitidou ve spolupráci s parodontologem, v takovém případě může být léčba dokonce prospěšná a užitečná. Často je ortodontická léčba prospěšná až nezbytná u přípravy před jiným ošetřením, zejména ošetřením implantologickým a protetickým. Takže ortodontickou léčbu podstupují nejen děti a mladiství, ale i dospělí pacienti.

Jak ortodontická léčba probíhá?

Začínáme konzultací a vstupním vyšetřením, kdy zjistíme stav chrupu a naplánujeme možnosti ortodontické léčby. Pro přesné stanovení léčebného plánu je potřeba zhotovit ortodontické dokumentační modely chrupu, panoramatický RTG snímek chrupu, profilový RTG snímek hlavy, fotodokumentaci pacienta a u rostoucích pacientů i RTG snímek zápěstí k určení skeletálního věku. Na základě tohoto zhotovíme individuální léčebný plán, který s pacientem nebo s rodiči podrobně probereme, vytyčíme časovou náročnost, finanční spoluúčast pacienta a můžeme zahájit ortodontickou léčbu.

Následuje aktivní fáze léčby fixním aparátem. Fixní aparátky (neboli pevná rovnátka, zámečky či rovnátka napevno) jsou nejčastěji používaným aparátem v ortodontické léčbě, díky kterým provádíme posuny zubů a zubních oblouků do plánovaného postavení. Nejčastěji k tomu používáme kovové zámečky, další variantou jsou keramické zámky, které jsou méně nápadné. Průměrná doba léčby fixním aparátem je 2 roky (závisí však jak od stupně závažnosti ortodontické odchylky, tak i na spolupráci pacienta). Nezbytným předpokladem pro léčbu fixním aparátem je vzorná ústní hygiena. Pokud si pacient během léčby správně čistí zuby, pak nehrozí, že by se pod zámečky kazily. Je potřeba věnovat pozornost stravovacím návykům a vyhýbat se některým potravinám, aby nedošlo k uvolnění zámečku ze zubu.

Další variantou je léčba snímacím ortodontickým aparátem neboli snímacími rovnátky, které používáme především v období smíšeného chrupu na některé specifické vady. Snímací aparáty neumožňují plné spektrum ortodontických pohybů a určitou nevýhodou je, že výsledek léčby zcela závisí na spolupráci pacienta. Pokud rovnátka pacient nenosí, výsledek se samozřejmě nedostaví.

rovnátka Po sejmutí aparátu nastupuje retenční, neboli udržovací fáze léčby, kdy se k udržení pravidelného postavení zubů používají tzv. fixní retainery, které se lepí na zadní plošky zubů (nejsou viditelné), a dále retenční desky nebo dlahy, které se nosí na noc po určitou dobu po ukončení léčby. Tyto zařízení brání návratu zubů do původního postavení a umožňují zubům přizpůsobit se nové poloze a tím zajistit stabilní výsledek ortodontické léčby.

 

 

Úsměv to řekne za vás!

Autorkou textu je MDDr. Diana Filipová, ortodontistka DENT MEDICO

Termín konzultace bez dlouhé objednací lhůty si můžete domluvit již dnes na tel: 734 857 950, více na www.dentmedico.cz

Publikováno: 20.7.2015

Doktor ve Vašem okolí