A protože právě v křesle seděl pacient, MUDr. Hrdinová nám předvedla svoji práci. "Každý pacient, který přichází na komplexní prohlídku nejprve absolvuje rentgen. Přibližně jednou za dva roky se pořizuje velký snímek, zhruba jednou za rok malý snímek, zaměřený na odhalení mezizubních kazů, které nejsou okem viditelné.", začíná MUDr. Hrdinová. Obáváme se, že takový rentgen je pro pacienta příliš zatěžující, ale jsme uklidněni, že zatížení organismu takovým zářením odpovídá např. vykouření jedné cigarety. Můžeme si prohlédnout v počítači několik snímků, na kterých nám lékařka ukazuje nejčastější onemocnění chrupu - tedy zubní kaz. Jsme překvapeni, když vysvětluje, že každé stomatologické zařízení by mělo dělat tyto snímky zcela běžně.
Nedílnou součástí vyšetření je také použití intraorální kamery, tedy kamery, která snímá stav jednotlivých zubů. Máme tak možnost pozorovat jak samotný zubní kaz vypadá, jeho odvrtání i následné zaplnění. A pacient řešení celého problému sleduje spolu s námi na monitoru přímo nad zubařským křeslem. Důraz MUDr. Hrdinová klade na tzv. primární prevenci: "Ta je zaměřena na předcházení vzniku zubního kazu, tedy především na hygienu. Sekundární prevence se potom zaměřuje na včasné odhalení kazu a jeho odstranění."
Pod kontrolou intraorální kamery také lékař odstraňuje zubní kámen, buď ručně nebo pomocí ultrazvuku. Nejčastěji kombinujeme obě techniky: ultrazvukem odstraníme tvrdší kámen a ručně uděláme jemnější práci. Nezbytná je také spolupráce s dentální hygienistkou, která v naší ambulanci pracuje. Vysvětluje pacientům, jak správně postupovat při čištění zubů. Klademe důraz i na používání mezizubních kartáčků, kterými pacient odstraní plak mezi zuby a předchází vzniku mezizubního kazu. MUDr. Hrdinová nám předvádí široký výběr mezizubních kartáčků a doplňuje, že s jeho výběrem by měl vždy pomoci zubní lékař.
Na rentgenových snímcích nám lékařka ukazuje parodontózu a vyvádí mě z omylu, že to je pouhý zánět dásní: "Parodontóza vzniká až jako reakce na zánět dásní, kdy již začíná ustupovat kost, a to je vidět na našem snímku." Na dotaz, jak tomuto zánětu předejít, dostáváme jednoznačnou odpověď: dokonalou hygienou. Pro názornost nám u pacienta pomocí kamery zobrazuje zubní povlak, který je třeba čištěním odstranit.
V ambulanci je také možno nechat si vybělit zuby, které je podle MUDr. Hrdinové efektivnější než bělení zubů doma. V ordinaci taková procedura zabere cca 1,5 hodiny. Alternativou pro krásné zuby jsou keramické fasety, což jsou malé tenoučké destičky, které se lepí na zuby. A pro ty, kteří mají zuby krásné a chtějí na ně upoutat pozornost, může posloužit upevnění dentálního klenotu. Nelze opomenout, že veškerá ošetření probíhají v ordinaci MUDr. Hrdinové v místním znecitlivění. Běžně používá intraligamentární anestezii, protože oproti klasické anestezii odeznívá v daleko kratší době.
Ze stomatologické ambulance v Jihlavě odcházíme s pocitem, že v péči o svůj chrup máme co zlepšovat, ale také s jistotou, že moderní stomatologie má daleko širší a šetrnější možnosti ošetření, než jsme si doposud mysleli.
Aktualizováno: 27.7.2010